Kedves nagyvradiak!
Megszokhattuk mr, hogy lombhullskor vesztes csatinkra, eltiport forradalmainkra egymagunk emlkeznk. Hiszen aki a gyzelmt nnepelhetn, az ma mr nincs sehol. S valban: hol van a mohcsi s a vilgosi skon, vagy a budapesti utckon gyzelmet arat ottomn, Habsburg, vagy szovjet birodalom?
Mgis diadal s megknnyebbls helyett mindig nehz s szomor szvvel hajtunk fejet. Taln az vszak, vagy az est knnyez termszet, vagy taln a bgyatag, gyengl napsugr, az elmls illatt raszt avar teszi. Mint amikor egy kukoricaszrat tpnk ki a fldbl, s az magval rntja a gykerei kzz szorult fldet, gy tapad a gysz s a kesersg a tllk, a ksei utdok nneplshez.
Kivltkpp gy van ez akkor, amikor nem csupn nvtelen hskre, ismeretlen ldozatokra, hanem a 13 aradi vrtanra, s azokra a mrtrokra emlkeznk, akik letket, fiatalsgukat s jvjket adtk a szabadsgrt. Azokra a hskre, akik a harctereken fnyes gyzelmeikkel szgyentettk meg a csszri sereget, s azokra, akik a polgri Magyarorszg megteremtsvel orszg-vilgnak bebizonytottk: a magyar nemzet 1848. mrciusban nemcsak talpra llt, hanem talpon is tudott maradni. Nemcsak visszaszerezte a szabadsgt, de lni is tudott vele. Akkor bebizonytottuk, kpesek vagyunk arra, hogy megszervezzk nmagunkat, hogy mkdtessk az llamunkat, s arra is kpesek vagyunk, hogy megvdjk kzs rdekeinket.
Nem vletlen, hogy mindazok, akik hozzjrultak a szabad, fggetlen s gyarapod Magyarorszg megteremtshez, az akkori nkny szemben egyformn bnsk voltak. Az Eurpa szmos rszbl rkez intelem ellenre tudjuk, a bcsi udvar kmletlen bosszt llt. Bujdosott Tncsics, ldztk Jkait, rejtegettk Dekot, tvolltben felakasztottk Andrssyt, sortz vgzett az els felels miniszterelnkkel, s nem szmthattak kegyelemre a karddal a kezkben fogsgba esett tbornokok. De bitfn vgezte az is, akinek csak egy tollvons volt a bne, igaz az nem volt akrmilyen tollvons, hiszen a fggetlensgi nyilatkozat utols sora al kerlt.
Kedves Bartaim!
Az elbizakodott hatalom nem csupn gy rezte, hogy j munkt vgzett, s elrte cljt, de azt is elhitte, hogy immr rk idkre berendezkedhet Magyarorszgon. „Huszont v leforgsa alatt megnyerjk a jtszmt” – nyilatkozta akkor magabiztosan az j birodalmi miniszterelnk, Bach. „Magyarorszg – idzem t – addigra nmet, szlv gyarmatt, a magyarsg eszmje pedig idejt mlt jelensgg vlik.”
A magyarokat azonban mgsem sikerlt megtrni. Hiba raktk a brokrcia igjt a nyakukba, hiba ajndkoztak meg bennnket egy jl kifejlett rendrllammal. Mi azonban nem csupn a vrtelen mrciusi forradalmunkat, a flelmetes tlervel szembe szll szabadsgharcunkat, de a fjdalmas veresg utni konok kitartsunkkal is megmutattuk az egsz vilgnak, milyen fbl is faragtk a magyarokat. Megalzottan, magunkra hagyva, sztdarabolva, a trvnyeinket semmibe vve, rul arisztokratkkal a nyakunkban sem engedtnk a 48-bl.
Nem engedtnk, mert szmunkra ’48 a szabadsg utni jogos vgyakat, s a trvnyes rendet jelentette, amelynek az tjrl nem mi, hanem a bcsi udvar trt le. gy trtnhetett, hogy 1848-49-ben mg a fnyes bcsi udvar a bossz vrgzs levegjtl megrszeglten a keleti despotizmus stt tvesztjben szdelgett, valjban az osztrk csszrsg legkeletibb rsze lett a Nyugat. A bcsi udvar keleti mdon gyakorolta a hatalmat, a magyarok pedig nyugati kultrnemzet mdjra viselkedtek a szabadsg, az egyenlsg s a testvrisg jegyben.
Nemcsak a haznkat gyarmatostani akar Ausztrinak mutattunk pldt, Magyarorszg a polgri fejlds akadlyainak elhrtsval, a ’49-ben a nemzetisgekkel kttt szvetsggel s a szabadsg melletti killsval bizonytotta, hogy a modern Eurpa legjobb hagyomnyainak kpviselje. s gy maradt ez az ’50-es vekben is. A keleti despotizmus eri hiba fojtottk vrbe szabadsgharcunkat, hiba sprtk el a trvnyes rendet, mi magyarok akkor kt vtizeden keresztl kitartottunk a szabadsg, s kitartottunk egyms mellett is. Ezrt kellett a magt mindenhatnak s abszoltnak gondol uralkodnak elllnia attl a szndktl, hogy nlklnk s ellennkre reformlja meg az orszgot, s ezrt kellett vgl a birodalomnak kiegyeznie velnk.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim! Tisztelt nnepl Gylekezet!
Milyen klns! Hat nemzedk vlaszt el bennnket 1848 hseitl. Ma mr a kszv ember ddunoki sincsenek kzttnk, mgis szabadsgvgyunk s eszmnyeink melletti konok kitartsunk, mondjuk gy, a jellemnk mit sem vltozott. A magyarsg legjava ma is kultrnemzetnek tekinti magt, s a Nyugathoz szeretne tartozni. Ma is gy gondoljuk, hogy a Nyugat ott van, ahol a trvnyes rend, a szabadsg s az nrendelkezs.
J hr mindannyiunk szmra, hogy mr nem vagyunk egyedl, mint ahogy 158 esztendvel ezeltt voltunk. Nincsenek mr gyarmatok, ahogy gyarmatostk sincsenek. A hbork alatt sztszaktott Eurpa jraegyeslt, a felszabadtott Eurpbl szabad Eurpv vlt. A szabadsg s a trvnyes rend alapjn a nyugati rtkrend s vilg rszv vlhattak a II. vilghbor utn a Kelet lbai el vetett, a Keletnek tlt llamok is. gy mi, szabadsgszeret magyarok az anyaorszgban s a hatrokon tl a Nyugathoz tartozni kvn romnok s a tbbi szomszdos nemzet ott folytathatjuk, ahol 1849-ben a megksett szvetsgktssel abbahagytuk. Egymssal szvetsgben, s nem egyms ellenre s krra tehetjk erss a nemzeteinket, mert Eurpt csak nemzetei tehetik erss.
A rossz hr viszont az, Kedves Bartaim, hogy az alrendeltsg, a kiszolgltatottsg, a hazugsg, a knyrtelen nzs eri mg mindig harcban llnak, mg mindig vissza akarnak mindannyiunkat hzni a mltba. Igaz ma mr nem llam tr llamra megszll csapatokkal s fegyverekkel. De gy tnik, idrl-idre bizony fellkerekedni ltszanak a szabadsgot, a trvnyes rendet, az nrendelkezst, az szintesget s a kzjt semmibe vev visszahzs eri, melyek a nemzetet gyengv, alvetett s acsarkodv teszik.
Megszokhattuk, hogy Kzp-Eurpban a Kelet a visszahzs internacionalista eri jra s jra rohamot indtanak a szabadsgszeret, demokratikus s polgri vilgot ptk ellen. Hazugsgok, csals, feleltlensg, maffiapolitika s erszak lengi krl ma az orszgot, mikzben a nemzet egyre mlyebb vlsgba sllyed. De mi, a Nyugat irnt elktelezettek nemzedke tovbbra is kitartunk a szabadsg, a trvnyes rend, az emberi mltsg, a demokrcia s egyms mellett is.
Hov jutnnk, hov jutottunk volna, ha nem ragaszkodnnk krmszakadtig eszmnyeinkhez? Bizony akkor ma mr senki nem tudn megmondani, ki az, aki demokrata, ki az, aki nem. Ki az, aki tisztessges, ki az, aki nem. Ha nem ragaszkodnnk az eszmnyeinkhez, ma a szegny magyarok nem tudhatnk, kire szmthatnak, s kire nem.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim, nnepl Gylekezet!
Minden vben megemlkeznk a magyar szabadsg s fggetlensg vrtanirl. Beszlnk hsiessgkrl, de vajon t tudjuk-e lni, meg tudjuk-e lni a mai korban, hogy mi is a plda, amit mutattak, hogy mit is jelent az a sz, hogy vrtansg? Mit jelent az, hogy emberek az letket ldozzk egy gyrt, egy eszmrt, a vrkkel tanbizonysgot tesznek valami mellett?
A modern vilgban az anyagi rtkek bvletben l trsadalom embere, mint amilyenek mi vagyunk, szinte elkpzelhetetlennek, meseszeren tvolinak rzi azt a gondolatot, hogy valaki nknt vrtansgot vllal, hogy valaki tudatosan ksz az lett odaadni valamirt. Egy gyrt, egy eszmrt, mint amilyen a szabadsg, a haza, vagy a becslet. Vrtani az eszmknek, s az eszmk, a kzs rtkek ltal sszekapcsolt kzssgeknek lehetnek. Anyagi javakrt, lvezetek kedvrt, sikerrt vagy a hatalomrt csak egy bolond halna meg. rdekbl senki sem lesz vrtan, rdekbl senki sem ldozza fel az lett.
A magyar szabadsgharc hsei, vrtani mind eszmk, kzs rtkek mellett tettek tanbizonysgot letkkel s hallukkal egyarnt. Bebizonytottk a mi szmunkra is, hogy az rtkek fltte llnak az rdekeknek. A ’48-as vrtank, Kedves Bartaim, egy eszmrt ldoztk az letket. A magyar nemzet eszmje, a magyar szabadsg s fggetlensg eszmje volt az, amirt k hittel s hsggel harcoltak utols leheletkig. 1848-ban valjban klnfle szrmazs, s sok tekintetben bizony igen eltr felfogs emberek hatroztak gy, hogy ltrehoznak egy kzs modern nemzetet, a szabad s fggetlen magyar nemzetet, a szabad s fggetlen Magyarorszgon. k mr akkor tudtk: klnbsgeink ellenre egy az orszg.
A magyarok szmra a szabadsg soha sem pusztn annyit jelentett, hogy fellzadunk valami ellen. A magyarok szmra a szabadsg azt jelentette, hogy killunk valamirt. A szabadsg soha sem csupn tagadsa volt valaminek, amit rossznak tartottunk, hanem igenlse annak, amit jnak gondolunk. A magyar szabadsg s fggetlensg lnyege az, hogy szabadon s bszkn kimondjuk: a magyar nemzet, az egysges magyar nemzet szmunkra eszmny. Hogy neknk magyaroknak fontos a haznk. Fontos a nemzet, a nemzeti sszetartozs, a nyelvnk, a kultrnk, a mi fldnk, az eurpai keresztny hagyomnyaink, hogy neknk fontos a csald eszmnye, a hsg, az igazmonds s a becslet, ez a magyar szabadsg.
Tisztelt nnepl Gylekezet!
A magyar szabadsg s fggetlensg eszmnye az pts, az alkots s az rtkteremts eszmnye, sohasem a rombols. Mi soha sem ms nemzetek ellen, hanem mindig a mi nemzetnk felemelkedse rdekben harcoltunk. A fggetlensg, Kedves nagyvradiak, nem az, hogy msok nem szlnak bele a mi dolgainkba, hanem az, hogy mi beleszlunk. A szabadsg nem az, amikor nem kell azt tennnk, amit msok akarnak, hanem az, amikor megtesszk, amit mi akarunk. A szabadsg az, amikor teljes szvvel hisznk, s teljes szvvel cseleksznk, mert csak flig l, aki nem szabad.
Ezt a szabadsgeszmnyt kpviseltk teljes szvvel s odaadssal a nagy trtnelmi esemnyek, a forradalmaink s szabadsgharcaink hsei s vrtani, ezt az eszmnyt riztk, vdtk s adtk t a kvetkez nemzedkeknek a htkznapok nvtelen hsei. Az is igaz, Kedves nagyvradiak, hogy mindig voltak, s vannak flszvek, akik nem hisznek igazn. Akik, mikor eljn a cselekvs ideje, ilyen-olyan okbl, gyengesgbl, flelembl, knyelembl, esetleg sajt pillanatnyi rdekeik miatt elbizonytalanodnak, vagy egyenesen htat fordtanak. Aki fl szvvel hisz a magyar szabadsgban s fggetlensgben, az nem hisz benne igazn.
Tlnk, a mai nemzedkektl a trtnelem most vrtansgot nem kvetel, de hitet s hsget, azt igen. Kveteli, hogy higgynk az eszminkben, s hsgesen killjunk rtk, s tegynk meg rtk mindent, ami gyarl ernkbl telik. A XXI. szzadban a szabadsg s fggetlensg gye nem azon mlik, mint a XIX. szzadban. Azta a vilg is, a vn kontinens is sokat vltozott. Ma nem kell katonai megszlls all felszabadulni. A magyarsg szmra a XXI. szzadban a szabadsg s a fggetlensg mindenekeltt nemzeti sszetartozst, a nemzet egysgt jelenti, azt, hogy minden lehetsget kihasznlunk a magyar nemzet hatrokon tvel jraegyestsre.
Kedves Bartaim! Kedves nagyvradiak!
Lssuk be, a hatrokat az id folyama koptatja. A hatrok jelentsge s szerepe rezheten cskken, s az elkvetkezend vekben mg inkbb cskkenni fog. Idvel csak azokat fogjk elvlasztani, akik nem tartoznak ssze, s nem is akarnak egyv tartozni. Higgyk el nekem, nincs messze az id, amikor ezek a hatrok mr tl alacsonyak lesznek ahhoz, hogy azokat is elvlasszk, akik sszetartoznak, s ssze is akarnak tartozni. s mi, magyarok sszetartozunk, mi egy nemzet vagyunk, akrhol hzdnak is az orszghatrok ppen.
Ez az sszetartozs a magyar szabadsg s a magyar fggetlensg mindenkori idtlen alapja. Ezrt neknk ma nem a gtakkal, hanem a lehetsgekkel kell trdnnk elssorban. Kzsen pteni valamit a hatrok fltt. A hatrok fl kell emelnnk a magyar szabadsg s fggetlensg gyt. Mert erre ma van lehetsgnk s van szabadsgunk Eurpban, csak megfelel emberek kellenek, kellennek hozz. Olyan ember, olyan emberek, akik mltk a ’48-as szabadsgharc hseihez, mert teljes szvvel kpviselik a magyar szabadsg, fggetlensg, a magyar nemzet gyt. Olyan, aki mr bizonytott, bizonytotta, hogy kpes trtnelmet rni, mert ers s btor, mert nem fl, nem lehet t megflemlteni, ha arrl az gyrl van sz, amiben hisz. Az Eurpai Parlamentben is olyan embernek kellene kpviselnie az erdlyi magyarokat, aki teljes szvvel hisz a magyar fggetlensgben s a magyar szabadsgban.
Vgezetl Tisztelt vradiak, Tisztelt nnepl Gylekezet!
Azt kvnom mindannyiuknak, hogy a XXI. szzad hozza meg nknek mindazt, amit a XX. szzad megtagadott. Kvnom, hogy teljesljn minden nagy s titkos, s teljesljn minden htkznapi vgyuk s remnyk. Azt kvnom, adjon nknek a Jisten sok ert, egszsget, j szomszdot, megrt trsat, boldog csaldot s munkt, amelynek haszna, rtelme s gymlcse van.