J napot kvnok Tisztelt Hlgyeim s Uraim! Tisztelettel kszntm a jelenlvket, klnsen azokat, akik 20 vvel ezeltt a storverskor is itt voltak mr Lakitelken.
Mindannyian tudjuk, hogy trtnelmi helyen jttnk ma ssze, Lakitelek trtnelmi helyszn, s mondjuk ki bszkn, az egsz kzp-eurpai trtnelem szempontjbl sorsdnt esemnyek zajlottak itt, a trtnelemknyvek lapjaira kvnkoz gondolatok s mondatok vltak itt kzkinccs. Mondjuk ki, legynk r bszkk, itt volt a meghatroz indt pontja annak a folyamatnak, amely vgl is elvezetett bennnket az 1990-es els szabad vlasztsokig, majd tovbb egszen Magyarorszg NATO s Eurpai Uniba trtn csatlakozsig, vagyis elvezetett bennnket oda, hogy Magyarorszg hossz id utn ismt a nyugati vilg rsze lett.
Kik gyltek ssze akkor itt Lakitelken? Azt hiszem azok, akik gy gondoltk, hogy Magyarorszg eltt egy j jv ll, akik gy gondoltk, hogy Magyarorszg kiszabadulhat a 40 ve tart diktatra fogsgbl, s a sajt tjra lphet. Azok jttek ssze, akik felismertk, hogy a vilgban mr j szelek fjnak, s ami eddig volt, az nem mehet, nem is megy majd gy tovbb, eljtt teht a tettek ideje, mgpedig a kzs, s jzan cselekvs jegyben.
Annak, ami 1987-ben itt Lakitelken trtnt, szmomra az egyik legfontosabb jellemzje az volt, hogy jzan emberek gyltek ssze. Akik jzanul s felelssggel tekintettk t az orszg akkori helyzett s lehetsgeit. Azok az emberek gyltek itt ssze, akikbl kialakult vgl is az a politikai nemzedk, amely Magyarorszgon vghez vitte a rendszervltoztatst, valjban teht az orszg nyugatos kultrj s nyugatos vonzds gondolkodi jttek itt ssze.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
A rendszervltsnak ugyanis az egyik trtnelmi tvlatbl tekintve valsznleg a legfontosabb rtelme s clja ppen az volt, gy is fogalmazhatnk, hogy a rendszervltoztatk elsdleges politikai kldetse az volt, hogy a II. vilghbor utn a Kelethez csatolt Magyarorszgot visszavigyk oda, ahov a kulturlis s trtnelmi rtelemben tartozik, vagyis Nyugathoz, a Fggetlen llamok Kzssgbe.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
A rendszervltoztat nemzedk volt, amelyik kimondta, hogy a Nyugathoz tartozunk, nyugati orszg vagyunk, s nem keleti. Kimondta, hogy mi nyugati demokrcit akarunk, amely a keresztny kultrra, a szabadsg, egyenlsg, testvrisg eszmjre pl, nem pedig keleti tpus ldemokrcit, amit vgs soron a hatalom nknye mkdtet, ha rdekei gy kvnjk, akr erszakkal is. Bven volt alkalma a magyar nemzetnek megismerni s megtapasztalni, milyen is keleti tpus ldemokrciban lni, s ne felejtsk el, krem nket, hogy egyetlen pillanatig sem szntek meg azt a rendszert is demokrcinak hvni.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Azt gondolom, minden okunk meg van arra, hogy bszkk legynk, hogy a rendszervlt nemzedk, elssorban azok, akik itt voltak Lakitelken, kpes volt, kpesek voltak trtnelmet rni. Nyugodtan mondhatjuk, hogy egy igazi nyugatos politikai nemzedk lngja lobbant fel itt Lakitelken, s ksbb majd az orszg nhny ms fontos politikai helysznn is. Lakitelek azta is vilgttorony a szmunkra, amelynek fnye gondoskodott arrl, hogy hsz v alatt se trjnk le arrl az trl, amin elindultunk, mrmint mi, akiknek a szmra az akkori lakiteleki tallkoz sokat jelentett.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Lakiteleki nyilatkozat rszlet: „A magyarsg trtnelmnek egyik slyos vlsgba sodrdott. Npmozgalmi erejben megroppant, nhitben s tartsban megrendlt, kohzijnak kapcsai tragikusan meglazultak, nismerete megdbbenten hinyos. sszeomlssal fenyeget gazdasgi vlsgnak nz elbe. A magyar etnikumot pldtlan szttagoltsg sjtja, nemzetnknek nincs kzsen vllalhat jvkpe.
Ezek a mondatok hsz vvel ezeltt fogalmazdtak meg, mgis szinte mindannyian azt rezzk, hogy ma is szrl szra aktulisak. Ez felveti azt a krdst, azt jelenti-e mindez, hogy nem volt rtelme az egsznek. Azt, hogy ezek a mondatok most is aktulisak, azt jelenti-e, hogy hiba volt minden, rendszervlts s a r kvetkez tizenegynhny esztend.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Sok minden trtnt az elmlt hsz v alatt, s sokfle hangot is hallani manapsg, olyanokat is, akik azt mondjk, hogy naivak voltunk, elhibztuk, mskppen kellett volna, tl engedkenyek voltunk, taln radiklisabbnak kellett volna lennnk. Vannak hangok, amelyek azt mondjk, hogy nem jutottunk valjban semmire, a kzs erfesztseink, kzdelmeink, sikereink s kudarcaink is hibavalak voltak, mert akkor a rendszervlts idszakban valamit alapveten rosszul csinltunk.
Szeretnk vitba szllni ezzel a nzettel. Meggyzdsem, hogy a legnagyobb baj, ami ma velnk trtnhet, az, hogyha a kesersgnek s a csaldottsgnak ezeket az emberileg egybknt rthet rzelmi kitrseit komolyan beengedjk a gondolatainkba, s ott helyet foglalnak, bekltznek, s elbizonytalantanak bennnket. Annl nagyobb hibt nem tudnnk, s ez a nemzedk hitem szerint nem tud elkvetni, minthogyha most elbizonytalanodik, ha hagyja, hogy a vilgttorony, a lakiteleki vilgttorony fnye elhalvnyuljon, esetleg kialudjon, s elfelejtsk, hogy hova is indultunk hsz vvel ezeltt.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Mi akkor flig sztnsen, az idsebbek nyilvn inkbb tudatosan ragaszkodtak a nyugati demokrcia eszmihez s eszkzeihez. Ragaszkodtak a nemzeti fggetlensghez, a npakarathoz, a npakarat ltal megvlasztott intzmnyekhez, s sorolhatnm tovbb. Ezen a ponton szeretnm nagyon hatrozottan kijelenteni, hogy erre a ragaszkodsra, a nyugati demokratikus megoldsokhoz s mdszerekhez val ragaszkodsra igen is mindannyian legynk bszkk, mert helyesen tettk, amit tettnk. Ha nem gy tettnk volna, ha nem a demokratikus megoldst kerestk volna a rendszervltskor, akkor ma Magyarorszg a mainl is kiltstalanabb helyzetben lenne, egyszeren azrt, mert akkor nem tudnnk ragaszkodni tbb a demokrcihoz, akkor ma mr senki sem tudn megmondani ebben az orszgban, hogy ki az aki demokrata, s ki az, aki nem. Ki az aki tisztessges, ki az, aki nem. Kire szmthatnak az emberek s kire nem.
Igen, Kedves Bartaim, sok tekintetben taln naivak voltunk, de nem az volt a naivits, hogy itt Lakitelken s az orszg ms pontjain is jzan megoldsokat kerestnk, hanem az volt a naivits, hogy gy gondoltuk, hogy 40 v alatt felplt diktatrt nhny v alatt le lehet bontani.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Az volt a naivits, hogy nem vettk szre, hogy nem egy nagy fba vgtuk a fejsznket, hanem egy hatalmas erdbe. Ma felnttebb s rettebb fejjel mr lthatjuk, hogy milyen sr erdt kezdtnk akkor kivgni. n azt tancsolom inkbb magunknak, hogy ksznjk meg a gondviselsnek, a szleinknek, a nagyszleinknek, a tantinknak azt az ldozatos nevelmunkt, amellyel olyann neveltek bennnket, hogy annyira hittnk a demokrcia eszmjben, egy nem demokratikus vilgban, hogy akkor ne menjnk neki fejjel a falnak, s ne vigyk a falnak Magyarorszgot se. Tisztelt Hlgyeim s Uraim! Lakitelek ezt jelenti a szmomra, jzansgot, demokratikus nyugati elktelezettsget s felelssget.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Az is igaz, s errl keveset szoktunk mg magunk kztt is beszlni, hogy mindannyian, nemcsak mi magyarok, hanem taln minden kzp-eurpai np, mondjuk gy, hogy annak polgri, jobboldali vagy nemzeti eri rgtn 1990 utn, rvid idn bell elszenvedtnk egy nagy veresget. Ez is belejtszik abba, hogy taln lebecsljk annak rtkt, hogy a demokrcia eszkzeihez s eszmihez elktelezettek voltunk mr az 1980-as vek msodik felben is. Igen, 1990 tjn elszenvedtnk egy veresget, de nem itthon szenvedtk el, hanem a nyugati vilgban szenvedtk el.
Ugyanis 1990 utn ha nk akarnak, akkor olvashatnak errl szl tanulmnyokat, az volt a nagy krds a Nyugat szmra, hogy most hogy vltozsok llnak be Kzp-Eurpban, mifajta fenyegetst is jelent mindez a Nyugat szmra. Mitl kell flni. Hiszen a kommunizmus, a szovjet birodalom sszeomlott, milyen jfajta fenyegets rkezhet, mi okozhat problmt ebben a trsgben.
s ezt a mrkzst, s ezt a vitt elvesztettk, mert a nyugati kzhangulat itt most nem rszletezend, de taln sokak ltal jl ismert okokbl gy alakult, hogy nem az sszeomlott kommunista diktatrk tllsi trekvseit s tll hlzatainak jszervezdst, hanem a msodik vilghbor eltti veszlyes eszmket neveztk meg els szm fenyegetsnek. Antiszemitizmus s sovinizmus, 40 v kommunista diktatra utn az igazi fenyegets a nyugati vilg szmra a mi trsgnkbl nem a kommunista rendszer, a valban hossz ideig letben maradt, felplt, kifinomult eszkzkkel megerstett diktatrja, illetve annak tllse, hanem valami tven vvel ezeltti veszedelem.
A nyugati vilg arra az llspontra helyezkedett, itt a balkni konfliktus nyilvn dnt szerepet jtszott, hogy 1945 eltti veszlyes eszmk felledse az igazi veszedelem Kzp-Eurpban. Ezt a mrkzst teht elvesztettk. Ktsgkvl ezen tl is kvettnk el hibkat, nem is keveset az elmlt hsz v sorn. De meggyzdsem, hogy a hiba egyszer sem az volt, hogy ragaszkodtunk a demokrcia mdszereihez s eszmihez, a demokratikus megoldsokhoz, ellenkezleg, azt hiszem, hogy ez az, ami ott tartott bennnket mind a mai napig a nyugati vilg npei kztt.
Nekem meggyzdsem, az els MDF-es kormny mkdse is errl gyztt meg engem, hogy a nyugati vilg az egyetlen hely, ahol Magyarorszg fggetlen orszg lehet. Magyarorszg csak akkor lesz fggetlen s ers orszg, ha a nyugati vilg npeinek kzssghez tartozik. Ezrt magam is, br nem voltam itt az els lakiteleki tallkozn, de mint ehhez a nemzedkhez, politikai nemzedkhez, a rendszervlt nemzedkhez kapcsold szemly, n bszke vagyok Lakitelek akkori szellemre, a jzansgra, a megfontoltsgra, a felelssgteljessgre s a demokratikus vltoztats szellemre.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Ahogy nem lehet egy diktatrtl megszabadulni egyik naprl a msikra, gy az alapvet krds is velnk maradt s a ma is velnk van. Higgyk el, ma is aktulis. gy hangzik: Kelet vagy Nyugat?
Stt korszakban lnk ma Magyarorszgon, nevezzk csak a nevn, hiszen naprl napra jabb s jabb bizonytkok kerlnek felsznre. A maffiapolitika korban l ma Magyarorszg, ez az igazsg. Ez a tny azt mutatja, hogy mg nem sikerlt vglegesen visszakapaszkodnunk a nyugati demokrcik vilgba. A huzavona mg tart, a mlt eri jra s jra igyekeznek visszahzni bennnket. Ezrt rdemes megersteni magunkban, hogy nem akarunk tgtani a jvben sem attl a meggyzdsnktl, hogy Magyarorszg a nyugati orszgok kzssghez tartozzon. Ahogy mondta Szles Gbor, flrerts ne essk, nem a Nyugat miatt, hanem magunk miatt.
Akkor is gy van ez, hogyha a trtnelem sorn a nyugati llamoktl gyakran nem azt kaptunk, amit vrtunk, vagy amit rdemeltnk volna. Akkor is, ha a nyugati llamok sem viselkednek mindig nyugati llamokhoz mltan. Akkor is, ha ltjuk, olyan jelensgek tik fel a fejket a nyugati trflen, amelyek egyltaln nem a kedvnk szerint valk. Mi mgsem a Nyugat miatt, hanem magunk miatt akarunk a Nyugathoz tartozni, mert fggetlenek s ersek akarunk lenni, s neknk Keleten nincs semmi keresnivalnk, ott neknk semmilyen babr sem terem, csak alrendeltsg, s kiszolgltatottsg.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
rdemes teht a Nyugatra nznnk akkor is, amikor szmunkra kedvez fordulat bontakozik ott ki. Szemben mondjuk az 1990-es vek elejnek idszakval. Hiszen most ppen vltozik a nyugati szljrs, j szelek fjnak Eurpban. Aki akarja lthatja, aligha lehet nem szrevenni mr, hogy Eurpban nemcsak egy j politikai, de egy j szellemi korszak is elkezddtt. Ez az j szellemi korszak a szemnk lttra szli meg az j eurpai politikt.
Azt kell mondanom, hogy Eurpa felbredt az erklcsi relativizmus utpijbl. Igen valljuk be, hogy a magunk mgtt hagyott fl vszzad sorn egy olyan kulturlis ramlat sprt vgig a kontinensnkn, amely alapjaiban krdjelezte meg, vonta ktsgbe Eurpa kulturlis rksgt, hagyomnyait s rtkeit. Ez volt az erklcsi relativizmus korszaka, amit kznapi nyelven taln gy tudok kifejezni az nk szmra, hogy „Nincsen j s rossz, csak attl fgg” van.
Ez a korszak zrul most le ppen Tisztelt Hlgyeim s Uraim. Eurpa vgre kilbal a bdulatbl, s a kbt korszellembl nem kr tbbet. Arra kszl a kontinens, hogy j eurpai politikt hozzon ltre, s azokat ms szellemi alapokra ptse. A vn kontinens ppen most szedi ssze az erejt s mondja ki orszgrl-orszgra, hogy van j s rossz, van gaz, s van hamis, van helyes s van helytelen, s kimondja, hogy ez az alap az, amire lehet ptkezni, ebbl az alapbl fakad majd Eurpa jvend ereje, s csak ez ad biztonsgot az eurpai embereknek.
Egsz Eurpa rbredt arra, hogy az ultra liberlisnak mondott, n az egyszersg kedvrt szlssges liberlisnak mondanm, szval, ezzel a trkppel nem lehet clba rni, mert ezen a trkpen minden mshol van, mint a valsgban. Ez a trkp nem a valsgos vilgot rja le, hanem egy soha, sehol nem ltezett elmleti gazdasgot, amely a magunk fajta helyzetben lv orszgoknak soha sem fog kedvezni.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Eurpa szaktott nhny tovbbi, korbban tabunak tn tveszmvel. Most mondjk ki egyre hangosabban Eurpban, hogy a pnz nem mr mindent jl, hogy a magntulajdon nem mindenhol jobb, mint a kzssgi tulajdon. ppen most hallani Eurpban, hogy az egszsggyet, az oktatst s a kultrt nem lehet piaci elvre helyezni. ppen most mondjk ki, hogy nem igaz, hogy minl nyitottabb egy gazdasg, felttlenl annl jobb is. Mindannyian ltjuk, hogy az j szelek, ha nem is ltjuk, legalbbis rezzk, egy irnyba fjnak, egy megjtott szocilis piacgazdasg irnyba. Vagyis Eurpa megindult egy nagy v, egszsges s remnyt kelt politikai megjuls svnyn. Lehet ismt nven nevezni a dolgokat, ki lehet mondani Eurpban, hogy fontosak a nemzeti hagyomnyok, a nemzeti szuverenits, a csald, az erklcs, a munka, az ers kzposztly, a trsadalmi kohzi, a keresztnyi szolidarits, a szocilis biztonsg s az rdem szerinti elrejuts.
Igen Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Ezen a hangon, s ezekkel a szavakkal beszlnek most mr Eurpban. A megjul Eurpban ismt a cselekv alkot, rtkteremt s csaldszeret ember eszmnye kerl eltrbe. n tegnap a bajorok nagy kormnyzprtjnak, a Keresztnyszocilis Uninak a kongresszusn vettem rszt, ahol nemcsak a bajor vezetk, hanem a nmet kancellrasszony is felszlalt. Nagyjbl a kvetkezkppen fejezte be beszdt: „Bszke vagyok arra, hogy nmetnek szlettem, bszke vagyok arra, hogy Nmetorszgban lhetek, s szeretem a hazmat”. s ahhoz, hogy ezt ki tudjuk mondani, ehhez Nmetorszgban a jobboldal gyzelmre volt szksg. Ez az j hangulat, ez az j hang Eurpban Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
De nemcsak e tekintetben fjnak j szelek Eurpban, a hozznk val viszony is vltozik. Az a bizonyos elvesztett mrkzs is elrkezett a msodik felvonshoz. Minden mrkzs legalbb kt flidbl ll.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
A rendszervlts idejn a II. vilghbor eltti veszlyes eszmk jraledst lttk a f veszlynek, s nem a kommunizmus tovbblst. Zrjelben jegyzem meg, hogy a dilemma igazbl nem fair mr a 90-es vek elejn sem, mert a minket sjt vilghbor eltt minket sjt eszmk ppgy nem Kzp-Eurpbl szrmaztak, mint a kommunizmus, hanem Nyugatrl. De miutn nincs hov fellebbezni a trtnelem igazsgtalansgai miatt, ezrt a legjobb az, hogyha ismt a jzan szhez folyamodunk, s szrevesszk, hogy vltozs trtnik Eurpban. Meg van ennek az oka, elssorban Oroszorszg jabb megersdse, felemelkedse, s soha nem ltott gazdasgi ereje knyszerti erre Nyugat-Eurpt. Most mr egszen mskppen tekintenek a szovjet idkbl itt maradt egykori elvtrsakra, azok hlzataira, s az Oroszorszghoz hasonl politikai jelensgekre.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Oroszorszg expanzija, jraersdse egy valsgos kihvst jelent a Nyugat szmra. Olyan fenyegetst, olyan kihvst, amely Kzp-Eurpbl kiindulva elrheti az Eurpai Unit, st elrheti a szvetsgesek katonai erejt is. Eurpban bizony elszaporodtak Putyin pincsijei, s ezt most mr mindenki kezdi veszedelmesnek ltni.
Ezek az j szelek, Tisztelt Hlgyeim s Uraim! Ezek az j szelek Magyarorszg szmra s a jobboldal szmra, a rendszervlt erk szmra az egykori eszminek s stratgiinak helyessgt bizonytja, valamint arra biztat bennnket, hogyha mr ilyen szelek fjnak, akkor fordtsuk bele vitorlkat, s mondjuk ki, hogy valban mi is a kzdelem igazi ttje ma Kzp-Eurpban, s Magyarorszgon. Ugyanis mindaz, amirl beszltem Tisztelt Hlgyeim s Uraim, szmomra azt jelenti, hogy Kzp-Eurpban j kzdelem kezddik, s j harctereken foly kzdelem indul meg a diktatra maradvnyainak lebontsban. Taln kapok mg nhny percet, ha megengedik. Ez volt a bevezets, most szeretnk a lnyegre trni.
Ugyanis a lnyeg, ami a mi mai letnket illeti itt Magyarorszgon, Tisztelt Hlgyeim s Uraim, az az, hogy az elmlt msfl-kt esztend sorn leleplezdtt valami. Nem egyszeren egy tny, hanem egy politikai folyamat. S a leleplezds nem egyszeren csak politikai hazugsgokrl, vagy ppen az aktulis hatalom, vagy kormny leleplezdsrl szl, hanem sokkal tbbrl van itt sz.
Krem, gondoljunk vissza, nhny vvel ezeltt arrl igyekeztk meggyzni Magyarorszgot, hogy egy fontos talakuls, egy genercivlts indult meg s zajlik a magyar baloldalon. Megjelent az j magyar baloldal, amely fiatalabb, korszerbb, modernebb, nyitottabb, s eurpaibb, mint a rgi volt. Minket Tisztelt Hlgyeim s Uraim trtnelmi, politikai s valljuk be, emberi tapasztalataink egyarnt arra intettek, hogy ebben ktelkedjnk, mert tudtuk, hogy a nyitottsg, eurpaisg az nem merl ki abban, hogyha a szrke elvtrsi ltnyket luxus kis szettekre cserlik, s nem merlhet ki abban sem, hogyha az elvtrsi, mondjuk gy, hogy dcg bikfa nyelv helyett sima, de res eurpai lzungokat hallhatunk nap, mint nap.
Voltak ht ktelyeink ennek a minsgi vltsnak a termszett illeten. m azt is tudomsul kell vennnk, hogy az embereknek a bizalma odafordult a magt megjultnak hirdetett baloldal fel. Az emberek is bizalommal voltak e folyamat irnt, s ezrt nem is rdemes hibztatni senkit, mert az emberek mindig hinni akarnak s remnykedni a jvben, akrmilyen nehz is a helyzet. Mostanra azonban kiderlt, hogy az j baloldal valjban nem ms, mint egy jfajta millirdos klikk, amely bevezette Magyarorszgon a maffia politikt, amely pillanatnyilag teljesen eluralta a magyar kzletet. Ez az j baloldal lnyege, s semmi tbb.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
A rgi baloldallal sok mindenben nem lehetett, nem is tudtunk egyetrteni. A legtbb krdsben les vita volt a rendszervlt erk s kzttk a kezdet kezdettl. De azrt egy valamit k is elismertek a rendszervltoztats kezdetekor. Azt, hogy valamifajta mlyebb megjulsra, mg ha nem is gy hvtk, de ezt gondoltk, valamifajta erklcsi megjulsra is szksge van Magyarorszgnak. s valamelyest ne felejtsk el azrt, jv akartk tenni a jvtehetetlent, valamilyen formban mindig beszltek arrl, hogy helyre kellene hozni a mltat, mg ha mi gy gondoltuk is, hogy a mltat elszr is nem lehet helyrehozni, s klnskppen nem k azok, akik alkalmasak az ilyen fajta ksrletre.
De Kedves Bartaim, mindezt vilgosan megfogalmazva azt azrt mondjuk ki, hogy bizonyos erklcsi alapokat, mondjuk a szocilis felelssg ltezsnek a krdst, a rgi baloldal legalbb nem krdjelezett meg, ha gy tetszik a rendszervltoztatsnak ezt a morlis alapjt k is elfogadtk.
St, n szemly szerint, lehet, hogy nem mindenki rt velem egyet, de n azok kz tartozom, akik a ’80-as vek msodik felben, klnsen a vge fel felgyorsult megtrst, az egykori kommunista rendszert szolgl rtelmisg tekintlyes rszt is szintnek gondoltam. Hogy az egyprtrendszer az llamprt szolglata utn valban k is valami tisztbb, valami frissebb, valami emberibb, valami szintbb, valami demokratikusabb fel vgydtak, s gy gondoltk, hogy azrt rdemes rszt vennik a rendszervltsban. n hiszek abban, hogy ez szinte volt, mg akkor is, ha gy ltom, hogy a bal liberlis rtelmisgi bartaink azta visszaesk lettek, s ismt egy diktatra kiptsnek a szekrtoli s kiszolgli ma Magyarorszgon, kritiktlan, nemcsak rtelmisgi, minden fajta kritiktlansgot elmondhatunk ezzel kapcsolatban.
Kedves Bartaim!
Ennyit a rgi baloldalrl. Azt akartam csak mondani nknek, hogy az elmlt 15 vben a millirdosok kz felemelkedett, felkapaszkodott klikk lednttte azokat az eszmei alapokat, amelyeket legalbb rszben a rgi baloldal magra s az orszgra nzve elfogadott. Szmukra ma semmilyen vilgttorony, nemhogy Lakitelek, semmilyen vilgttorony s semmilyen irnyt nem ltezik. Az j baloldal hrom tekintetben mutatta meg az igazi arct. Lerombolta a rendszervlts erklcsi fundamentumait, tnkre tette a gazdasgot s elindtotta a hatalommal val visszals politikjt.
A legtallbban gy fejezhetjk ki, ami trtnik, gy fogalmazhatjuk meg a maffiapolitika lnyegt, elnzst, hogy tlsgosan az aktualitsok seklyesebb terepre viszem a mai tancskozst, hogy egyfajta Zuschlag-modellt ptenek ki, aminek az a lnyege, hogy kzpontilag szervezik meg Magyarorszg s a magyar polgrok erforrsainak ellopst. s mr nemcsak azoknak a forrsoknak az eltulajdontst, trvnytelen eltulajdontst szervezik meg kzpontilag, hanem most mr azokat a pnzeket is, amelyeket egybknt nem a magyarok lltottak el, hanem az Eurpai Unibl kldenek nem a kormnynak, hanem nknek, Magyarorszg polgrainak. Azokat a forrsokat is maffiamdszerekkel tntetik el, amit azrt kldenek neknk, hogy Magyarorszg a trtnelem sorscsapsai utn erforrshoz juttasson, s azokat egy trtnelmi lptk felzrkzs rdekben a magyar emberek letsznvonalnak javtsa rdekben hasznlhassuk fel.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Ezrt jutottunk oda, hogy hsz vvel a lakiteleki tallkoz utn azt kell mondanunk, hogy az ott elmondott, ott elhangzott mondatok tekintlyes rsze igaz, n kicsit mskpp fogalmazok, de ez a lnyegen nem vltoztat. Magyarorszg ma szocilis vlsgban vergdik. A csaldok 75 szzalknak semmilyen pnzgyi megtakartsa nincs, s lassan elri a 3 millit azoknak az embereknek a szma, akik vagy egyedl, vagy olyan csaldban lnek, hogy a havi bevtelk nem fedezi a hnap vgn a kiadsaikat. Ez ma a nemzet legfontosabb problmja, Tisztelt hlgyeim s Uraim!
Ez a szocilis vlsg, ebbe a szocilis vlsgba vitte bele Magyarorszgot az j baloldal, amely arra a krdsre, hogy mirt teszi ezt - ezzel a krdssel gyakran tallkozunk jindulatot mmel baloldali jsgrktl, amikor interjt adunk -, hogy csak nem kpzeljk, hogy szndkosan teszik ezt. Erre a krdsre ma azt kell mondanunk: de igen.
Az a helyzet, hogy lehet, hogy a cl nem az, hogy Magyarorszgon szocilis vlsgot idzzenek el, de pontosan tudjk, hogy annak a maffiapolitiknak a kvetkezmnye, amit folytatnak, az a szocilis vlsg. s ez a tny hidegen hagyja ket, Tisztelt Hlgyeim s Uraim. Ez a legslyosabb vd taln, amit egy demokratikus rendszerben meg lehet fogalmazni a fennll hatalommal szemben, de nem tehetnk mst, Lakitelek hsz ves vforduljn vilgosan s egyenesen kell beszlnnk, hnyadn is llunk egymssal.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
A szocilis vlsg elidzse minden ms korbbi bnnl nagyobb. Ez mr eddig is szemlyes tragdik sokasgt idzte el. Csaldokat s emberi sorsokat tettek tnkre, emberi letek kerlnek naponta veszlybe. De az a veszly, ami ezen az ton vr rnk, mint nemzeti kzssgre, ezeknl a jelensgeknl is sokkal nagyobb s mlyebb. Sokan azt gondoljk, mert a vlsg sz mr olyan, mint a „j reggelt” a magyar ember flnek, hogy a szocilis vlsg is olyan, mint a tbbi, mint a politikai, vagy a pnzgyi, amit majd valahogyan egy-kt v alatt meg lehet oldani, nhny okos ember sszehajol s kivergdnk belle.
Szeretnm Tisztelt Hlgyeim s Uraim, Kedves Bartaim vilgoss tenn, hogy a szocilis vlsg, az n felfogsom szerint, nem egy rvid lejrat, rvid kifuts vlsg, hanem egy trtnelmi korszak, amellyel hossz vtizedekig kell majd egytt lni, ha egy nemzet egyszer belesllyed. n teht egy hossz, elhzd trtnelmi korszak kialakulsnak a veszlyrl beszlek. Amikor megsznik a szocilis hl, amikor olyan vilgban lnk, hogy trsadalmi csoportok vgzetesen s vglegesen lecssznak, amikor sszeforraszthatatlanul szakad kett a trsadalom. Amikor megsznik egy orszgban az egyms irnti felelssg, s az egyms irnti ktelezettsg. Amikor az llam szerepe teljesen httrbe szorul, elhomlyosodik, a trvny elgyengl, a feketegazdasg elhatalmasodik, elfogy a kzbiztonsg, s megsznik a kzellts.
Ne felejtsk el, mindennek kvetkeztben tmeges elvndorls indulhat meg Magyarorszgrl, ez a legnagyobb veszly, ami ma bennnket fenyeget Tisztelt Hlgyeim s Uraim. Mert a legjobb erink fognak elszr itt hagyni bennnket, a legjobb erink. Elszr elmennek az orvosaink, akik mr mennek, a kutatink, aztn jnnek a mrnkeink, aztn jnnek a kpzett szakmunksaink, s itt maradunk mi, akik nem akarunk, vagy nem tudunk elmenni innen Magyarorszgrl. s akkor kinek a munkja fogja ezt az orszgot a felszn felett tartani.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
A szocilis vlsg azt jelenti, hogy Magyarorszg jra a Kelet fel sodrdik. Oroszorszg, a legtbb Rolls Royce-t ott adjk el, de a szegny tenger ott a legszlesebb.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Az a kzdelem, hogy Kelet vagy Nyugat, mint mondandm elejn ezt a gondolatot mr felvzoltam, mg nem dlt el. Ezrt aktulis ma Lakitelek, ezrt fontos minden mondat, ami hsz vvel ezeltt hangzott el, s ezrt fontos, hogy azok az rtelmisgiek, akik Lakitelken akkor felemeltk a hangjukat, ne engedjk, hogy a nyugatias mivoltukat az eurpai szellem framhoz val tartozsukat brki is meg merje krdjelezni. Mert ha van valahol magyar koncepcij Nyugat, ha van valahol, ahol elrtk azt a mondatot, hogy „Csak akkor lehetsz j eurpai, ha j magyar vagy”, ma az ppen a lakiteleki storban sszejttek kzssge. Ez egy nyugatos gondolkods, nemzeti elktelezettsg er.
s akkor most jutottam el mondandm lnyeghez, mert azt mindannyian tudjuk, hogy knnyebbik rsze a dolognak nevn nevezni a bajt. Az sem tl nehz, ha az embernek van ebben nmi iskolzottsga, hogy a bajok okt is felfedje. Mg a cl megfogalmazsa sem klnsebben nehz feladat egy hsz ves lakiteleki kznsg szmra. Azonban ennl eggyel bonyolultabb vlaszt adni arra a krdsre, hogy hogyan. Errl szeretnk nhny szt szlni.
n szeretnm nket itt Lakitelken ismt meggyzni arrl, hogy mltan a hsz vvel ezeltti trtnsek szellemhez, nyugati megoldst vlasszanak Magyarorszg szmra. Ne engedjk, hogy arra knyszertsenek bennnket, hogy a demokrcia keretein s mdszerein kvl keresnk megoldst a vlsg megoldsra. Ne engedjk, hogy a magyar jobboldal, a magyar nemzeti oldal belesodrdjon egy olyan helyzetbe, hogy belelkjenek, vagy belecsaljanak bennnket egy olyan helyzetbe, amellyel kirjuk magunkat a szmunkra ppen kedvezen most megjult j eurpai fsodorbl. Ezrt ragaszkodjunk a demokratikus megoldsokhoz, brmit is tesznk, ellenllunk vagy cseleksznk, az ehhez val jogunkat mindig a demokrcibl vezessk le.
A jobboldalnak nemcsak szocilisnak kell lennie a kvetkez vtizedekben, hanem demokratikus erknt is kell, hogy gondoljanak rnk az emberek. Ezrt n egy olyan megoldst javasoltam, s javaslok most is a helyzet megoldsra, amely nyugati. Ez a npszavazs, ahogy mi hvjuk, a szocilis npszavazs. Ez egy parlamenten kvli cselekvs. Mindannyian tudjuk, hogy egy olyan politikai rendszert ptettnk fel 1990-tl kezdden, s mi ebben egyetrtettnk, amely a hangslyt a „npakarat”-ra, a „npkpviselk ltal kifejtett akarat”-ra, a „parlamenti akarat” kifejezsre ptette fel.
Ma azonban, mint sokan mondtk, csapdahelyzetben van, vagy vis major helyzetben van Magyarorszg s a magyar demokrcia. Csak parlamenti eszkzkkel, amelyeket nem akarok lebecslni, s vgkpp helytelennek tartanm, ha lertkelnnk, de csak ilyen eszkzkkel ma vltozst, oly srget vltozst elrni nem lehet. Teht parlamenten kvli demokratikus eszkzkre is szksgnk van.
Meggyzdsem, hogyha ezen a trflen keresglnk, akkor csak olyan eszkzkhz szabad nylni a jobboldalnak, amely eszkz demokratikus, erszakmentes s egyre szlesebb sszefogst eredmnyez, nem pedig egyre szkl lcsapat kialakulst hozza ltre. Ilyen eszkz kell neknk, sszefogst teremt, az sszefogs s a tmogatottsg elfelttele, mert a magyar ember pontosan tudja, hogy mi milyen kockzattal jr, hogy bks legyen, demokratikus legyen, s eredmnyre vezessen. Ezek azok a szempontok, amelyeket megfogalmazhatunk magunkkal szemben.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Mindig is vajkosnak tartottam, bljslssal azonos rtknek, ha valaki fl vre elre pontos politikai forgatknyveket vzolt fel, az ilyen ember nem hisz a demokrciban, az ilyen ember az avantgarde-hoz tartozik, aki mindig mindent jobban tud. Fl vre elre is jobban meg tudja mondani, hogy hogyan fog bekvetkezni egy vltozs. n nem vagyok kzjk tartoz, n azt nem tudom megmondani nknek, hogy pontosan hogyan fog bekvetkezni, de azt, hogy be fog, azt tudom. Azt is, hogy mirt, azt is nagyjbl, hogy mikorra tehet, amikor ez be fog kvetkezni.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Akkora tehet s akkor fog ez bekvetkezni, amikor egy katartikus lmnyen mennek t Magyarorszg polgrai. s ez mr nincs mr nagyon messze tlnk. Egy olyan katartikus lmnyrl beszlek, amely megtisztt, mint a sz is tartalmazza, amely megtisztt erej, amely egy j kezdetet tesz lehetv. Amikor hirtelen nhny pillanatra megvilgosodik valami, ami mindent megvltoztat. Amely megvltoztatja az erviszonyokat.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Ez a pillanat akkor kvetkezik majd be, amikor sokmilli magyar - nem avantgarde, nem kiscsoportok -, sokmilli magyar egyszerre rjn, hogy nincs egyedl, hogy az, amit ma gondol a kormnyzatrl, a helyzetrl amiben van, meg arrl, amit tenni szeretne, az nemcsak az gondolata, hanem tbb milli ember gondolata, s ez kifejezdik. Ez lesz a npszavazs elspr gyzelmnek a pillanata. Amikor mindenki rjn arra, hogy mi a npakarat, hogy pontosan mit is akarnak, hogy a szocilis krdsek, s a szocilis vlsg megoldsa nem elszaktja, hanem pontosan ellenkezleg, ssze fogja hozni Magyarorszg polgrait, s egy demokratikusan kifejezett npakarat utn rvnyt is fog szerezni az akaratnak.
Ebben hinni kell, ha demokratk vagyunk, btran hihetnk benne, hisszk, hogy demokratikusan s erszakmentesen a magyar np rvnyt fog szerezni az akaratnak, s vilgoss fogja tenni nemcsak a mostani kormny, hanem minden leend hatalom eltt, hogy azrt a vz az r. Csak el kell jnni a pillanatnak, amikor kpes az erejt megmutatni, s meggyzdsem, hogy a npszavazs egy ilyen demokratikus megmutatsi lehetsget hoz majd el mindannyiunk szmra.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Szent Mihly napja is van, ez kt okbl fontos. Elszr is azrt, mert taln hrom vvel ezeltt a Medgyessy utni els kormny is ezen a napon alakult meg. A jelekbl tudni kell olvasni, mifelnk Szent Mihly napjra van egy monds, s aki ezen a napon alakt kormnyt, nem hiszem, hogy ki tudja magt vonni a hatsa all. Ez a monds nagyjbl gy hangzik, hogy Szent Gyrgy napjn, kihajtskor mindenki lehet psztor, de Szent Mihlykor, behajtskor csak az psztor, aki elszmol.
gy van ez Tisztelt Hlgyeim s Uraim. s meglehet az elszmols a mi zlsnk szerint kicsit messzire hzdik, halasztdik, de abban mindannyian hihetnk, hogy el fog kvetkezni. Magyarorszgon a dolgok nem mehetnek gy tovbb. Vltoztatni kell, s egyre tbb ember rzi, egyre tbb kisember is rzi, aki nem foglalkozik politikval, hogy hatalma ma Magyarorszgon egyedl az igazsgtalansgnak van, az igazsg pedig ertlen. Az igazsgtl val elhagyatottsg rzse pedig egyre ersebb Magyarorszgon. s egy np, amely gy rzi, hogy elhagyatott az igazsgtl, elbb-utbb trekedni fog arra, hogy megtallja, ez a pillanat el fog rkezni. Aktulis lesz Nmeth Lszl gondolata, aki ezt rta valamikor taln neknk is: „t kell ptennk trsadalmunk hatalmi struktrjt, hogy a gerinc a test kzpvonalba kerljn, s olyan vezrl rteget kell az lre juttatunk, amelynek tudomsa van a testrl s a helyzetrl.”
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Minden okunk meg van arra, hogy bizakodjunk. Ne engedjk, hogy pillanatnyi hangulatok legyenek nkn rr. Gondoljanak arra, hogy mit gondoltak a jvrl nk, mint kpzeltek nk a jvrl 1985-86-ban. Egyszer csak 87-ben sszejttek az emberek itt Lakitelken, hrom v sem kellett, s mr hazamentek az oroszok. Nem volt tbb kommunista diktatra. Vlaszthattunk parlamenti kpviselket. Gondoljanak arra, hogy milyen kp lebegett az nk szeme eltt 1994-ben, tz vvel ksbb, amikor a nemzeti tbor sztdlt, hogy egy klasszikust idzzek. A rendszervlt erk egyik rsze nyltan tllt az elz rend hveinek s utdainak tborba. s gy tnt, hogy az egsz jobboldal, a nemzeti oldal, polgri oldal jvje megpecsteldtt, nem egy vlasztsi ciklusra, hanem 20-30 vre, s ’96-ban mr volt Polgri Szvetsg s ’98-ban megnyertk a vlasztsokat.
Arra krem nket, hogy gondoljanak mindig ezekre az idpontokra, s akkor hinni tudnak majd abban, hogy most, 2007-ben btran mondhatjuk, hogy 2008 tavaszn a kztrsasgi elnk r ltal megjellt npszavazsi idpontban ismt be fog kvetkezni egy vltozs, amely alapveten vltoztatja meg a hangulatunkat, s egy j kezdetet indt el Magyarorszgon.
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Egy veszlyes gondolat azonban a nyilvnval kormnyzati tehetetlensg mellett is, itt van a levegben, amivel kezdennk kell valamit. Sokhelytt hallom az orszgban, mi sem tudnnk mst csinlni. Olyan a helyzet, hogy ebben, egy ilyen szituciban szinte mindenki ugyanazt tenn. De Pokorni Zoltn alelnk r azt szokta mondani a Fidesz elnksgi lsein, hogy „ht lehet, de a zsirfnak, meg az egrnek is ht csigolyja van, mgis micsoda klnbsg, pedig ugyanaz az a helyzet.”
Tisztelt Hlgyeim s Uraim!
Neknk nem azt a krdst kell feltenni, hogy tudnnk-e valamit kezdeni a helyzettel? Neknk egy sokkal egyszerbb krdst kell megvlaszolnunk. A helyes krds gy hangzik: jra meg tudnnk-e tenni? Hiszen egyszer mr megtettk. 1998-ban a polgri nemzeti oldal egyszer mr egy Bokros-csomag utn egy fenyeget szocilis vlsgbl kivezette Magyarorszgot. Igen, 1998-ban mr megtettk, hogy a megszntetett alanyi jogon jr csaldi ptlkot visszaadtuk. Megtettk, hogy eltrltk a tandjat, hogy ismt volt mindenkinek gyed.
Igen egyszer mr megtettk, teht a helyes krds nem az, hogy tudnnk-e valamit kezdeni ezzel a helyzettel? A helyes krds az, hogy meg tudnnk-e ezt jra tenni? s erre a krdsre pedig az a vlasz, Tisztelt Hlgyeim s Uraim, hogy meg tudjuk, abban az esetben, ha nk pp gy hisznek abban a gondolatban, mint n, hogy nem lehet ezt az orszgot soha sem gy tnkre tenni, hogyha a polgri nemzeti erk sszefognak, akkor kzs ervel mi ne tudnnk azt jra felemelni.
Hajr Magyarorszg! Hajr magyarok!