Nhny vvel ezeltt azt mondtuk, kormnyvltsnl tbbet, de rendszervltsnl kevesebbet.
Ngy vvel ezeltt kimondtuk, hogy van ms vlaszts: polgri Magyarorszg.
1998-BAN SZKSGNK VOLT A VLTOZSRA
A polgrok azt akartk, hogy letkrlmnyeik megvltozzanak.
Lehetsget akartak, hogy megvalsthassk sajt szemlyes cljaikat.
Hogy maguk s csaldjuk szmra mlt letkrlmnyeket teremthessenek.
Hogy olyan rtkrendet tudhassanak maguknak, amelynek kzppontjban a tisztessg, a munka becslete s a szeretet ll.
MINDANNYIAN JAT AKARTUNK: SZABAD, POLGRI MAGYARORSZGOT
Olyan orszgban akartunk lni, ahol mindenkinek van eslye a jltre s a felemelkedsre.
Olyan orszgban, ahol a tisztessges munka eredmnye a tisztes meglhets.
Olyan orszgban, ahol biztostottak a polgri lt alapfelttelei:
a szabadsg s a jlt; az egyn, a csald, az orszg, a nemzet biztonsga.
A polgri sszefogs programja tizenngy esztend politikai s ngy v kormnyzati tapasztalatra pl.
Arra a polgrokkal folytatott prbeszdre, amely ptolhatatlan tudst s tapasztalatot halmozott fel. Ez tette lehetv, hogy az j vszzadba lpve megalkossuk a polgri felemelkeds programjt.
A JV ELKEZDDTT
Magyarorszg polgrainak ktharmada gy gondolja, hogy
Magyarorszg utbbi vekben nyjtott teljestmnye sikeres volt.
Sajt helyi kzssgket hrombl ketten sikeresnek rzik.
S mg 2000-ben csak minden harmadik, ma mr minden msodik ember sikeresnek tartja magt szemlyes anyagi boldogulst tekintve is.
MAGYARORSZG FELEMELKEDETT
Roppant energikat felemsztve, keserves munkval, knldsok, gytrelmek ltal, vgre felemelkedtnk. Felemelkedtnk, s elhagytuk a remnytelensg vtizedeit.
Magyarorszg feltltve hittel, remnysggel, akarattal.
PLYRA LLTUNK
A levegbe emelkedett raktt nem lehet visszaparancsolni a fldre.
Hasonlkppen Magyarorszgot sem lehet visszafordtani a mltba.
Ma mr semmi sem akadlyoz meg bennnket abban, hogy kzs erfesztsnkbl, kzs munknkbl, kzs elsznsunkbl megszlessen vgre a nagy eredmny:
az ers, magabiztos, gazdag, mltbli kishitsgvel leszmol eurpai Magyarorszg.
I. Polgri gazdasgpolitika - polgri jlt
1. AZ ORSZG JVJE A POLGROK JVJE
1998-ban vilgosan lttuk, hogy Magyarorszg polgrainak jltt csak egy, a gazdasgi nvekedst sztnz, annak elnyeit mindenkire kiterjeszt politika alapozhatja meg. j irnyt kellett szabnunk, hogy behozhassuk a megszort gazdasgpolitika okozta lemaradst, az elvesztegetett veket. Gazdag csak az az orszg lehet, amelynek polgrai eltt nyitva ll a jlt lehetsge.
A Fidesz vezette koalci kormnya ezrt eldjhez kpest gykeresen ms trsadalom- s gazdasgpolitikai szemlletet kpvisel.
2. POLGRI GAZDASGPOLITIKA - A MAGYAR MODELL
Az j polgri gazdasgpolitika, a magyar modell lnyege az, hogy a gazdasg lendletes nvekedse, a munkanlklisget rzkelheten cskkent tbb szzezer j munkahely megteremtse, a pnzgyi egyensly biztostsa, a teljestmnyen alapul jvedelmek, valamint a nyugdjak s a szocilis juttatsok vsrlerejnek nvelse, illetve az inflci fokozatos cskkentse nem egymst kizr, hanem egyidejleg biztostand s biztosthat clok.
Az j gazdasgpolitika elsdleges clja a tisztes munkbl lk, az nnn felemelkedskrt tenni tudk s tenni is akark, a gyermeket vllalk s a vgigdolgozott letk gymlcseit lvezni akark jltnek megteremtse s nvelse.
3. A MUNKA MEGHOZTA GYMLCST
1998 ta sokan vitattk s megkrdjeleztk az j szemllet s az j modell ltjogosultsgt. Voltak, akik a rgi reflexektl vezrelve minduntalan j megszortsok, ptkltsgvets utn kiltottak, rossz lelkiismeretk megnyugtatsra j "Bokros-csomagokat" kveteltek, jabb s jabb vlsgforgatknyvekkel, pesszimista jslatokkal riogattak.
A vita azta eldlt.
Az elmlt ngy vben haznk polgrai bebizonytottk, hogy a magyar gazdasg kpes arra, hogy az Eurpai Uni nvekedsnek ktszerest teljestse.
Kpesek voltunk erre akkor is, amikor termszeti katasztrfk neheztettk mindennapjainkat, s akkor is, amikor a vilggazdasgot rtk megrzkdtatsok. Tettk a dolgunk mindannyian, csaldjaink s gyermekeink boldogulsrt. Ez tette lehetv, hogy idig eljuthassunk.
4. A NEMZET GAZDASGA
Magyarorszgon az egy fre jut gdp 1996 s 2000 kztt a vilg legfejlettebb llamait tmrt szervezet, az oecd tlagnak 46%-rl 52%-ra ntt. Folyamatosan cskken az llamadssg gdp-hez viszonytott arnya. Az 1998. vi 61,1% helyett 2001-ben mr csak vi 52,3%. Ezzel prhuzamosan talakult az adssg szerkezete. Ma mr nem az llam veszi fel a hiteleket, hanem az egyre ersd vllalkozsok. Az inflci, "a szegnyek adja" folyamatosan cskken. Az 1997-es 18,4%-os inflci 2001 decemberre 6,8%-ra mrskldtt. 1998 s 2002 kztt a Magyar Nemzeti Bank az irnyad kamatlbat 6%-kal cskkentette, gy az 10% al kerlt.
Magyarorszg nyolc helyet lpett elre az Euromoney brit pnzgyi folyirat 2000. vi orszgkockzati rangsorn. A vilg 185 orszgnak sszehasonltsban a 32. helyet - a piacgazdasgi talakulst vgrehajt kelet-eurpai orszgok kzl a legjobbat - foglalja el. A Vilggazdasgi Frum (wef) nvekedsi versenykpessgi rangsorban Magyarorszg - 12 helyet javtva - 2001-ben a 26. volt.
A nvekeds az alapvet felttele annak, hogy terveinket meg tudjuk valstani. Mr most jelentkeznek a vilggazdasg jbli nvekedsnek els jelei. Ez arra jogost fel minket, hogy 2003-tl kiugran j eredmnyekre szmtsunk.
Az llamadssg tekintetben mr teljestettk az eurpai unis feltteleket.
2006-ig az inflcit 3% al szortjuk. Az llamhztarts hinyt 3% alatti szintre cskkentjk. Biztostjuk annak gazdasgi feltteleit, hogy Magyarorszg belpjen az eurt hasznl orszgok kz.
5. A MUNKA BECSLETE
Ott van becslete a munknak, ahol a munkabr rtke jval meghaladja a munkanlkli seglyt. A 19 500 forintos minimlbrt kt s flszeresre, 50 000 forintra emeltk. Ezzel prhuzamosan 1998 s 2002 kztt 236 000 j munkahelyet teremtettnk. A munkanlklisg 8,7%-rl 5,6%-ra cskkent. Ez tbb mint kt szzalkkal jobb, mint az eurpai unis tagllamok tlaga.
A fizetsek emelsvel s az adk cskkentsvel 2006-ra elrjk, hogy a magyar polgrok tlagos keresete megktszerezdjn.
A 45 v feletti nk s az 50 v feletti frfiak elhelyezkedst jrulkkedvezmnnyel segtjk. Ahol az eurpai unis csatlakozs sem hoz ltre elegend munkahelyet, az llam kzvetlenl teremt munkalehetsget. 2006-ig elrjk, hogy minden dolgozni akar s tud polgr munkhoz jusson. Clunk az, hogy elrjk a teljes foglalkoztatottsgot.
6. AZ AD- S JRULKCSKKENTS
1998 s 2002 kztt a csaldi adkedvezmnyek rvn cskkent a szemlyi jvedelemad mrtke a gyermeket nevel csaldoknl. 1999-ben gy 33,3 millird forinttal, 2000-ben 49 millird forinttal, 2001-ben pedig 82,2 millird forinttal tbb maradt a csaldoknl.
39%-rl 29%-ra cskkent a munkltati jrulk. A kis- s kzpvllalkozsok szmra beruhzsi adkedvezmnyt vezettnk be. Ennek sszege 2001-ben 10 milli, 2002-ben mr 30 milli forint.
2006-ig az adk s jrulkok cskkentsvel 1500 millird forintnyi tkvel pezsdtjk fel a magyar gazdasgot.
A kutats-fejlesztsben ahhoz, hogy a magnszfra rszesedse elrje a 60%-ot, adkedvezmnyek biztostsa szksges.
7. SZTNZ BEFEKTETSEK
A gazdasg egszsges nvekedshez, j munkahelyek teremtshez felttlenl szksg van a klfldi befektetsek sztnzsre is.
2001-ben rkezett a legtbb mkd tke haznkba: 2,4 millird eur. Mindez azrt is rdemel megklnbztetett figyelmet, mert az elz kormnyzati ciklussal szemben 1998 ta a mkd tke beramlsa elssorban nem az llami vagyon eladsbl szrmaz egyszeri privatizcis bevtelekhez ktdik.
A klfldi tkebefektetsek szmra haznk egyre vonzbb. Egyre stabilabb az orszg gazdasga. Egyre rugalmasabb az oktats-kpzs. Egyre jobban kipl az infrastruktra. Autplyk, kzutak, replterek, szlltmnyozsi kzpontok plnek. Az ersd kis- s kzpvllalkozsok egyre alkalmasabbak a nemzetkzi nagyvllalatokkal val egyttmkdsre.
Fizetsi mrlegnk egyenslyban tartshoz vente 1,5 millird eur klfldrl rkez tkebefektetsre van szksgnk. Ezt a magyar gazdasg mr ma is teljesti. Tkevonz kpessge a kvetkez vben 2-2,5 millird eur lesz.
8. SZCHENYI TERV
A Szchenyi Terv az j magyar gazdasgi modell lelke s motorja. A Szchenyi Terv 2001-ben elkezdett s eredetileg 6 vre szl gretes s sikeresnek bizonyult fejlesztsi programjait 10 ves tvra hosszabbtjuk meg. A ktmilli embernek meglhetst biztost magyar kis- s kzpvllalkozsok tovbbra is szmthatnak a Szchenyi Terv programjainak plyzataira.
A 2001. vben a Szchenyi Terv meghirdetett programjaira tbb mint 13 600 plyzat rkezett. Az eddig elbrlt plyzatok tbb mint a hromnegyede nyert. A Szchenyi Terv segtsgvel ma az orszg egsz terletn, minden msodik teleplsen j beruhzs, fejleszts valsul meg.
Az adk s jrulkok cskkentsvel a gazdasgban marad tkhez a Szchenyi Terv mg 600 millirdot tesz hozz. Eddigi tapasztalataink szerint a kltsgvets minden egyes forintja ngyforintnyi vllalkozi tkt mozgat meg a gazdasgban.
Gazdasgpolitiknk egyik hzgazata az innovcis, logisztikai, magas rtk munkaert foglalkoztat ipari parkok hlzata. Ma Magyarorszg ipari termelsbl szrmaz rbevtelnek 22%-t, exportjnak 37%-t adjk a ltestett parkokban mkd vllalkozsok. Mra 133 ipari park alakult ki Magyarorszgon. Legtbbjk az orszg nyugati, szaknyugati felben.
Clunk az, hogy az ipari parkokba kltz kis- s kzpvllalkozsok nlklzhetetlen beszlltiv vljanak a nemzetkzi nagyvllalatoknak. Ennek rdekben a jelenlegi tmogatsi forrsokat ktszeresre emeljk. Az unis tmogatsokkal egytt meghatszorozzuk.
Clunk, hogy a kialaktott ipari parkok az orszg egszben alkossanak hlzatot. A kvetkez nyolc v sorn elrjk, hogy az ipari parkok szma elrje a 250-et.
9. LETERS KIS- S KZPVLLALKOZSOK
Fontos, hogy a magyar polgrokban tovbb ersdjn a vllalkozi kedv. A tenni akars tbb megbecslst rdemel.
1998-tl 2002-ig folyamatosan nvekedett a ktmilli embernek kenyeret ad, rugalmas hazai kis- s kzpvllalkozsok rszarnya a nemzeti ssztermkbl. A vllalkozsok szma ez id alatt 20%-kal, 702 000-rl 840 000-re emelkedett. A magyar magnszemlyek tulajdonban lv kis- s kzpvllalkozsok szmra biztostottuk, hogy 2001-ben vi 10 milli, 2002-tl pedig vi 30 milli forintos beruhzsukat adalapjukbl lerhassk. 1998 s 2002 kztt 39%-rl 29%-ra cskkent a munkltati jrulk.
Az talnyadzsra jogosultak krt tovbb bvtjk. llamilag tmogatott, kedvezmnyes hitelkonstrukcit, Szchenyi-hitelkrtyt hozunk ltre a mikro- s kisvllalkozsok kszpnzignynek kielgtsre. Az llam kamattmogatssal garantlja, hogy a hitel kamata 10% alatt marad. A felvett hitel szmlk s brek kifizetsre is felhasznlhat. A vllalkozsok 1 milli forintig lhetnek a kedvezmnnyel.
10. SOROMPK NLKL
Autplyink tlnyomrszt koncesszira alapozott magnkzbe adsa elhibzott lps volt. A Fidesz -Magyar Polgri Prt vezette kormny az m1-es s m3-as autplykat llami tulajdon fenntart cgek kezelsbe adta. Ez lehetv tette, hogy ezeken az autplykon a polgrok szmra jelentsen olcsbb matrics rendszert vezessen be. A kapuk eltvoltsval s az j djszabssal nveltk a hasznlk szmt, s ezzel tehermentestettk a plyk menti teleplseket.
Az llam ltal fenntartott autplykon ma ugyanannyirt 10 napig korltlanul kzlekedhetnk, amennyirt az m5-sn mindssze egy utat tehetnk meg Budapest s Kiskunflegyhza kztt. Ezt az ordt igazsgtalansgot meg kell szntetnnk. Az m5-s az utols, szinte megfizethetetlenl drga autplya, amelyet eddig a szocialista kormny ltal kttt koncesszis szerzds miatt nem tudtunk a matrics rendszer rszv tenni.
2006-ig tvesszk az m5-s autplya zemeltetst is. 2003-tl kedvezbb felttelek mellett folytatjuk ptst az orszghatrig. A jelenleg pl autplyk mr a Magyar Fejlesztsi Bank ltal biztostott tkbl plnek. gy hamarosan mdunk lesz arra, hogy minden autplyn a jval olcsbb matrics djfizets lpjen rvnybe.
11. A JVBE HIDAK S UTAK VEZETNEK
1998 s 2002 kztt a bajai s dunafldvri hidat jjptettk. Felptettk a II. vilghborban lerombolt, Esztergomot Prknnyal sszekt hdat.
2002 s 2006 kztt ngy j hd pl meg a Dunn. Szekszrdon, Dunajvrosban s kett Budapesten.
2000-ben elkezddtt a gyorsforgalmi thlzat - a szksges kzti korszerstsekkel kapcsolatos terveket is megfogalmaz - programjnak vgrehajtsa.
2006-ig gyorstott temben 600 km j autplyt s gyorsforgalmi utat ptnk. 2006-ig minden jelenlegi autplynk elri az orszghatrt. Emellett folyik a Budapestrl indul sugrutakat sszekt gyorsforgalmi utak ptse.
Tz vvel a rendszervltoztats utn a magyar vllalkozk vgre fvllalkozk lehetnek sajt orszguk ptsben. A vllalkozsbl szrmaz nyeresg a magyar vllalkozkat gazdagtja. Az eurpai hr magyar mrnki kultra is jra visszanyeri rgi, joggal kirdemelt megbecslst.
Elindtjuk az orszgot keresztben tszel m8-as autplya megptst, amely 80 v utn sznteti meg Magyarorszg kettosztottsgt. Mr 2002-ben megkezddik a 4-es szm ft auttt alaktsa, s tbb trsgben ltestnk a teleplseket tehermentest elkerl utakat. sszessgben tizent esztend alatt 7400 km hosszsg kzt burkolatmegerstse trtnik meg.
A kvetkez tizent esztendben az 1629 szintbeni vasti tjrbl 400-at kln szintv kell tenni a biztonsg nvelse rdekben.
Budapesten 250 millird forintos kltsggel megpl az m0-s autplya dli s keleti szektora. Felpl az m0-s szaki hdja s a dli msodik plyhoz szksges hd. Rsze a tervnek az elvrosi vasutak fejlesztse, a kerleti fldutak burkoltt ttele s a Ferihegyi repltr fejlesztse is.
12. FLELEM NLKL
Magyarorszgnak az elmlt hrom vben t kemny rvizet s kt slyos belvizet kellett killnia. Mint oly sokszor, most is az sszefogs segtett.
1998 s 2002 kztt rvzi vdekezsre sszesen 20 millird forintot kltttnk.
2001 tavaszn a szzves vzmagassgot megdnt rads Tarpnl ttrte a gtat. Emberlet nem kerlt veszlybe, azonban szmos hz megrongldott vagy romba dlt. A kormny dntsnek megfelelen az llam kltsgn 30 millird forintrt mg az v vge eltt 2223 lakst jtottunk fel, s 780 hzat teljesen jjptettnk.
1998 s 2002 kztt 203 km rvzvdelmi tltst ptettnk s erstettnk meg. A polgri kormny 7-szer annyit, 31,5 millird forintot ldozott erre, mint szocialista eldje.
2006-ig mg 554 km tlts ptst, megerstst vgezzk el. A veszlyeztetett terleteken 13 j vztrozt ptnk. Megkezdjk a hullmterek rendszeres tiszttst s a folyk kotrst.
13. A KZMUNKA RTKE
A 19. szzad vgn a jl szervezett kzmunka eredmnyeknt utak, csatornk pltek Magyarorszgon. Budapest gy vlt modern, eurpai nagyvross. A tartsan munka nlkl marad polgrok ma is egyttmkdhetnek a kzssgi clok megvalstsban. Nem mondhatunk le az munkakedvk s munkaerejk rtkrl.
A kzmunkaprogram indtsa ta vente tzezren jutottak gy munkhoz, s ezzel kenyrkeresethez. Kln rdeme a programnak, hogy a plyzatok sorn kiemelt szempont volt a cigny munkanlkliek alkalmazsa, s hogy a foglalkoztatottaknak mintegy 10%-a hosszabb tvon is alkalmazsra kerlt. Elssorban a vast-, a gt- s az tptsekben tudtunk munkalehetsget biztostani. A foglalkoztats ellenrzsbe bevontuk az Orszgos Cigny nkormnyzat kpviselit.
A mr bevlt program folytatsa mellett jak bevezetsre is szksg van. Kaput nyitunk a gyermekes anyk munkavllalsi lehetsgei eltt. Segtjk a kzpkorak munkhoz jutst. Megoldst tallunk a kisteleplsen lk szmra. Munkt biztostunk a megvltozott kpessgeknek.
14. VENDGVR MAGYARORSZG
A turizmus haznk sikergazata. 2001-ben minden eddiginl magasabb volt a turizmus bevtele. Tbb mint 1000 millird forint. Akkor, amikor a vilgban a szeptember 11-i terrortmads miatt 1,3%-kal cskkent a turizmus ves bevtele, Magyarorszg 18%-kal ntt.
A Szchenyi Terv keretben jelenleg az orszg minden hetedik teleplsn turisztikai fejleszts valsul meg. 2002 nyarra mr autplyn rhet el Zamrdi.
Magyarorszg meghatroz gazdasgi gazatv tesszk a turizmust. 2006-ig megktszerezzk az ebbl szrmaz bevteleinket.
2002 s 2006 kztt 150 millird forintot ruhzunk be a Szchenyi Tervbl. A vllalkozi tkvel egytt gy 600 millird jut turisztikai fejlesztsekre.
A gazdasgi nvekeds egyik motorja a hvzkincs megfelel kiaknzsa. 2006-ig az egszsgturisztikai kzpontok szmt folyamatosan nveljk. Clunk az, hogy e kzpontok szma 2010-ig rje el a 160-at.
2006-ig a teljes dli parton kipl az autplya. Az szaki parton Balatonvilgostl Balatonfzfig megpl a 71-es utat elkerl autt. 2010-ig elrjk, hogy a Balaton Eurpa egyik legvonzbb turisztikai clpontja legyen, ahov nem csak nyron rdemes elltogatni. A nyri dls mellett ezrt eltrbe kerl a bor-, vitorls-, horgsz-, kerkpr-, lovas-, ko-, konferencia- s gygyturizmus. A Balaton Rginak 4 regionlis reptere lesz. Villamostjuk az szaki part vastvonalt. EU-forrsok segtsgvel megolddik a balatoni hulladkgazdlkods, s megvalsul a csatornzottsg a teljes balatoni rgiban.
15. A MAGYAR TERMFLD
Elrkezett a pillanat, melyre a magyar gazdk 1990 ta vrtak. A magyar termfldbl s megmvelsbl szrmaz hasznot a magyar gazdk s csaldi gazdasgok lvezhetik.
A Fidesz - Magyar Polgri Prtnak sikerlt elrnie, hogy a termfld az Eurpai Uniba val belpsnk utn is vdelmet kapjon, gtat szabva a spekulcis cl fldvsrlsoknak.
2001-ben a sokszor becsapott s hitegetett vidki emberek, volt tesztagok vgre hozzjuthattak a jussukhoz. Eddig 152 000 csaldtl vsrolta meg a kormny a szvetkezeti kls zletrszeket.
Megalkottuk a fldtrvnyt, a helyben lakkat elvsrlsi s el-haszonbrleti joggal felruhz rendeleteket.
Ltrehoztuk a Nemzeti Fldalapot. Feladata az, hogy amennyiben helyi vev nem jelentkezik, az eladsra felknlt termfldet megvsrolja. A Nemzeti Fldalapbl a magyar polgrok vsrolhatnak vagy brelhetnek munkjukhoz szksges fldterleteket.
16. TERET A CSALDI GAZDASGOKNAK
Sok eurpai orszg pldja bizonytja, hogy falvaink jjledse elkpzelhetetlen a csaldi gazdasgok nlkl. A csaldi gazdasgok megersdse a vidk polgrosodst szolglja.
2001-ben 4-rl 6 milli forintra emelkedett az stermeli kedvezmny. Tbb mint 80%-kal emeltk a termelsi tmogatsok rtkt. A beruhzsi tmogatsok sszege ktszeresre ntt.
2002 s 2006 kztt 800 millird forintot juttatunk a mezgazdasgba. Trtnelmnk sorn a magyar gazdk elszr kapnak ilyen mrtk llami segtsget.
Beindul a gykeresen j, klnlegesen kedvez feltteleket nyjt agrrhitelezsi rendszer. 2002-tl a csaldi gazdlkodk sajt er nlkl szemlyenknt 300 milli forint klcsnt vehetnek fel fldvsrls, telephelyvsrls, ltetvnytelepts, gpvsrls cljbl. A hitel kamata 100 hektr megvsrlsig 0%-os, e felett az t vre rgztett 7,01%-os kamat felt az llam vllalja magra, azaz a hitel kamata 3,5%. A hitel futamideje 5-20 v. A trlesztsi trelmi id egy v.
A zldsg-gymlcs gazatban tmogatjuk a termeli rtkesti szvetkezetek ltrejttt.
A borszatban tmogatjuk a szlltetvnyek korszerstst s a korszer technolgik kialaktst. Megvdjk trtnelmi borvidkeinket a krnyezetre rtalmas beruhzsoktl. Tmogatjuk a rgis fejlesztseket. Megerstjk a hegykzsgi rendszert.
Az agrriumon bell az erd a msodik legnagyobb mvelsi g. Ezrt s az egszsges krnyezet kialaktsban jtszott szerepe miatt rendkvli odafigyelst rdemel. A kormny 1998-tl folyamatosan kiemelt tmogatst nyjtott az erdteleptshez, s ennek eredmnyeknt tavaly a teleptsi szndk mrtke meghaladta a 15 ezer hektrt. Az erdstsi program mind gazdasgi, mind termszetvdelmi szempontbl a mezgazdasgi mvelsbl kikerl fldterletek hasznostsnak egyik legclravezetbb mdja.
Elrjk, hogy a Nemzeti Fldalap fordtson kln figyelmet az erdstsre alkalmas terletek biztostsra. Az erdstsi programot hossz tv kedvezmnyes hitelekkel tmogatjuk.
II. A polgri trsadalom legfontosabb kzssge a csald
17. A JV NEMZEDKE
A nemzet olyan, mint egy nagy csald. Minl nagyobb s sszetartbb, annl ersebb. Magyarorszgot a 90-es vek kzepn olyan jv fenyegette, amelyben elfogy az orszg. Egyre cskkent azoknak a szma, akik kpesek dolgozni, s nemzedkrl nemzedkre fenntartani az orszgot. Vilgoss kellett tenni, hogy le kell zrni azt az idszakot, amikor a kormnyok azt gondolhatjk Magyarorszgon, hogy a csald nem rtk.
A polgri koalci kormnya politikja kzppontjba a csaldot lltotta.
1980 ta a 2000. esztend volt az els olyan v, amelynek folyamn nem romlottak a npessgmozgalmi mutatk. A npessg sokig megllthatatlannak hitt fogysa nemhogy nem ntt, hanem vtizedek ta nem tapasztalt mdon - egy teljes szzalkponttal - cskkent. 2000-ben kzel 3000-rel tbb gyermek szletett, mint az azt megelzben, a hallozsok szma pedig tbb mint 7500-zal cskkent.
18. KZPPONTBAN A CSALD
A csald olyan, szereteten s megbecslsen alapul kzssg, amely biztos szigetet jelent az unokk, a gyermekek, a szlk s nagyszlk nemzedkeinek. Sokan vagyunk, akiknek a gyermek adja letnk rtelmt. s sokan vagyunk olyanok, akik tudjk, hogy a szeretet, az sszetartozs s a bizalom rzse is a csaldokban szletik. Tudjuk, hogy a csaldok megtart ereje nlkl magunk is, trsadalmunk is sebezhetbb, kiszolgltatottabb vlik.
A csald a polgri trsadalom egszsges jelennek s jvjnek biztostka. A polgri kormny programjnak egyik sarokkvt a csaldtmogatsi rendszer megjtsa jelenti.
1994 s 98 kztt a csaldok sokat vesztettek, mert a szocialista kormnyzat a gyermekek utn jr adkedvezmnyt eltrlte, a gyermekgondozsi djat (gyed) megszntette, s csaldok szzezreitl vonta meg a csaldi ptlkot.
1997-ben mindssze 141 millird forint jutott gyermeknevelsi tmogatsra. A polgri kormny csaknem meghromszorozta a csaldok tmogatst. Ma mr 393 millird forint jut el a gyermekeket nevel szlkhz.
19. A CSALDI ADKEDVEZMNY
Az 1999. janur 1-jn bevezetett csaldi adkedvezmny a gyermeket nevel s dolgoz szlknek, tbb mint egymilli csaldnak nyjt segtsget s btortst. 2000. janur 1-jtl az adkedvezmny sszege 30%-kal, 2001. janur 1-jtl pedig 68%-kal emelkedett. 2002. janur 1-jvel tovbb ntt az adkedvezmny hatra. Az egy gyermeket nevel szlknek vi 400 000 forint, a ktgyermekeseknek vi 685 700 forint, a hrom- vagy tbbgyermekeseknek vi 1 410 000 forint egyttes jvedelemig nem kell adt fizetnik.
Alanyi jogv tettk a gyes-t. Bevezettk a gyed-et. Alanyi jogon jr a csaldi ptlk s az iskolztatsi tmogats. A szksget szenvedk kiegszt csaldi ptlkban rszeslnek.
2006-ig elrjk, hogy az admentes jvedelem az 1 gyermekes csaldoknl 1 milli, a 2 gyermekeseknl 2 milli, a 3 gyermekeseknl 3 milli forint lesz.
A kiegszt csaldi ptlk sszegt megktszerezzk. A rszorulknak ingyenes tkezst biztostunk a blcsdben, vodban, ltalnos s kzpiskolban.
20. OTTHONT A CSALDNAK
1998 s 2002 kztt a fiatalok els laksvsrlsnak illetke felre cskkent. Mr nem terheli illetk a 30 milli forintnl nem drgbb j pts laks vsrlst. Ezzel 16 millird forint maradt az otthonteremt csaldok pnztrcjban.
Az otthonteremt hitel segtsgvel a hitelkamatokat az 1998-as 25%-rl hasznlt laks vsrlsa, feljtsa esetn 8% al cskkentettk. j laks ptshez, vsrlshoz 3%-nl kisebb kamatozs hitel vehet fel. A hitel futamideje akr 35 v is lehet. Mindezzel elrtk, hogy a havi trlesztrszletek az 1998 elttinek felre cskkenthetk. A hitelt minden hzaspr s gyermekt egyedl nevel szl ignybe veheti. Eddig tbb mint 40 000 csald lt az j otthon teremtsnek lehetsgvel, s szmuk naprl napra gyarapszik.
Eurpa orszgaiban a sajt otthon mellett jval nagyobb szerepet jtszik a brelt laks, mint nlunk, Magyarorszgon. Mgis nyilvnval, hogy sokan vannak, akik a kedvez lehetsgek ellenre sem kpesek nll otthont pteni vagy vsrolni. Gondjaik megoldsra a kormny nkormnyzatok szmra rt ki plyzatot. Ennek eredmnyekppen llami segtsggel kt v alatt tbb szocilis brlaks plt, mint eltte tz ven keresztl.
2006-ig elrjk, hogy a szocilpolitikai kedvezmny sszege 1 gyermek utn 1 milli, 2 gyermek utn 2 milli, 3 gyermek utn 3 milli forint legyen.
Elrjk, hogy vente tlagosan 7500 szocilis brlaks pljn az nkormnyzatok kzremkdsvel.
21. AZ IDSKOR MLTSGA
Ksznettel tartozunk szleinknek s nagyszleinknek mindazrt, amit rtnk s Magyarorszgrt az elmlt vtizedekben tettek. Krjk ket, bzzanak bennnk, hogy megvalsthassuk mindazt, amin maguk is fradoztak: biztos jvt unokiknak, a mi gyermekeinknek. Biztonsgot mindannyiunknak.
A nyugdjrendszer tbb mint hrommilli polgr elltsrl hivatott gondoskodni. Olyanokrl, akik egy let tisztessgesen elvgzett munkja utn az ket megillet biztonsgos s szeretetben lelhet nyugdjas vekre vgynak.
Az mszp-szdsz-kormny a nyugdjak rtkt 12%-kal cskkentette. Ezzel szemben a polgri kormny 15,9%-kal emelte. 1999-ben a legkisebb nyugdjak sszege az tlagot meghalad mrtkben - 25%-kal - ntt. Ezzel sikerlt elrni, hogy a ltminimum alatt l nyugdjasok szma az elz ciklushoz kpest jelentsen cskkent.
320 ezer munkavllal nyugdjas sszesen vi 15,5 millird forinttal gyarapodik, mert 2001-tl eltrltk a nyugdj beszmtst az adalapba. Ez mindannyiuk szmra tlagosan vi 45 ezer forinttal tbb jvedelmet jelent.
50%-kal emeljk az zvegyi nyugdjak sszegt. Az unokjukat nevel nagyszlk a nyugdj mellett vehetik ignybe a gyes-t.
2006-ig bevezetjk az egyni szmls nyugdjrendszert. Mindenki sajt befizetseinek ismeretben dnthet arrl, mikor kvn nyugdjba vonulni.
Tovbbra is tretlenl emeljk a nyugdjak vsrlrtkt.
22. EGYENL ESLYEK
Egy polgri trsadalomban az iskola szletsre, vagyonra s lakhelyre val tekintet nlkl mindenki szmra kteles biztostani a tuds megszerzsnek egyenl eslyt.
A kzoktats llapota nem csupn oktatsi krds. Dnt jelentsg a nevels szerepe. A kzoktatsnak segtenie kell az letben val eligazods nehz feladatnak megoldsban. Az iskolarendszer ptolhatatlan szerepet jtszik a nemzedkek kulturlis sszetartozsnak kialaktsban, s a jv kihvsaira val felkszlsben. Javtottuk az oktats minsgt. Magas szint minsgbiztostsi rendszert vezettnk be. Visszahoztuk a neveliskola eszmnyt. Kerettantervekkel segtettk a pedaggusok munkjt.
Ahol bezrnak egy iskolt, ott a jv is bezrul. 1998 s 2002 kztt megktszereztk az 1100-nl kevesebb lelket szmll teleplsek oktatsi tmogatst. Az vodk, iskolk fenntartst ezzel teljes egszben a kormny vllalta magra. Ma mr a vidki gyermekek kollgiumi elltst teljes mrtkben kormny ltal tmogatott kollgiumok biztostjk.
Megkezdte tanulmnyait az a nemzedk, melynek minden tagja szmra biztostott, hogy kzpfok oktatsban vegyen rszt. 23 ves korig a msodik szakma megszerzst is ingyeness tettk. 1998 s 2002 kztt eltrltk a tanknyvek fa-jt. Ktszeresre emeltk a tanknyvtmogats sszegt, meglltottuk a tanknyvek rnak emelkedst.
2006-ig bevezetjk a nyelvvizsgt is magban foglal ktszint rettsgi vizsgt, melynek emelt szintje a felsoktatsi felvteli vizsgval egyenrtk. Ingyen biztostunk tanknyvet az ltalnos s kzpiskolai dikoknak. Valamennyi oktatsi intzmnyt csatlakoztatjuk a vilghlra. 2006-ig a kollgiumi frhelyek szma jabb 10 000-rel bvl.
Az egyre bvl Arany Jnos Tehetsggondoz Programmal gondoskodunk a kisteleplsen l, tehetsges, nehz helyzet gyerekek tovbbtanulsrl.
23. A CIGNYSG FELEMELKEDSE
A flmillis llekszmot meghalad hazai cignysg trsadalmi elszigeteldse s leszakadsa legalbb annyi htrnnyal jr a cigny kisebbsg, mint a trsadalom tbbsge szmra. Egy polgri kormny szmra vilgos, hogy a cignysg gondjait megoldani, de hossz tvon mg enyhteni sem lehet pusztn seglyezssel.
Cigny honfitrsaink felemelkedsnek zloga a munka s a tanuls. 1998 s 2002 kztt 800-rl 12 000-re ntt a cigny sztndjasok szma.
2006-ig ktszer ennyien jutnak sztndjhoz a cigny fiatalok kzl.
Ltrehozzuk a Roma Integrcis Hivatalt, mely sszefogja az eslyteremt oktatsi felttelek biztostst, kultrjuk megrzsnek s gyakorlsnak tmogatst, munkba llsuk feltteleinek javtst ppgy, mint a fiatal cignyok fldhz jutst s laksszerzsk megszervezst.
24. A TUDS RTK
1990-ben tzbl egy fiatal rszeslhetett felsfok kpzsben. A Fidesz - Magyar Polgri Prt vezette kormny tisztban van azzal, hogy a jv Magyarorszgnak versenykpessge a ma felsoktatstl fgg. Ezrt 1998-ban eltrltk az ltalnos tandjat a felsoktatsi intzmnyekben. A Bursa Hungarica sztndjrendszer keretben az idei vben tbb mint 25 ezer hallgat rszesl szocilissztndj-tmogatsban. 2001-ben j dikhitelrendszert vezettnk be, melyet mr tbb mint 70 000-en vettek ignybe.
Ingyeness tettk a gyermekkkel otthon lv szlk szmra a tovbbi diploma megszerzst is, fggetlenl a kpzsi formtl. Ennek eredmnyeknt mr kzel 2000 gyes-en, gyed-en lv fiatal tanulhat ingyenesen a felsoktatsban, s szerezhet az jbli munkba llst megknnyt, korszer, piackpes tudst.
2006-ig elrjk, hogy minden msodik fiatal fiskolra, egyetemre jrhasson. Ezzel elrjk az Eurpai Uni legfejlettebb orszgainak tlagt.
A megszerzett tuds tovbbptsnek s beszmthatsgnak feltteleit teremti meg 2002. szeptember 1-jtl az j kreditrendszer, amely azt is lehetv teszi, hogy a megkezdett tanulmnyok Magyarorszgon s az eurpai egyetemeken egyarnt folytathatk legyenek.
25. LETPLYAPROGRAMOK
1998 s 2002 kztt a rendrk, a tzoltk, a hatrrk, a katonk s kztisztviselk szmra letplyarendszert indtottunk el. gy nem egyszeren csak jelentsen emelkedett a fizetsk, de vilgosan lthatjk, hogy szakmai elmenetelk sorn milyen keresetre szmthatnak. Hasonlan szmotteven emelkedett a kutatk s a fiskolai, egyetemi oktatk jvedelme.
A kvetkez lps a pedaggusok, az egszsggyben, a szocilis elltsban s kzgyjtemnyekben dolgozk helyzetnek javtsa lesz.
A pedaggusok brt gy emeljk, hogy az elrje az tlagos kereset 125%-t. 2006-ig nll pedaggusi letplyamodellt alaktunk ki, amely a kzoktatsban s a szakkpzsben dolgozk szmra vonz s elre tervezhet szakmai karrierkpet nyjt. Az elrehalads s az illetmny a szakmai teljestmnyhez igazodik, ugyanakkor elismert lesz a plyn eltlttt id s a megszerzett tuds s tapasztalat ppgy, mint a tbbletfeladatok vllalsa s a specilis krlmnyek kztt vgzett munka.
A szakorvosok els fizetse 150 000 forint lesz. Az orvosok s az egszsggyi szakszemlyzet fizetst ezt az sszeget alapul vve alaktjuk ki. 2006-ig az orvosok szmra is az nll letplyamodell kialaktsa a kitztt cl.
26. A TUDS DICSSGE
Magyarorszg tehetsgekben gazdag orszg. Haznk sokat tett az emberisg tudsnak gyaraptsrt. Mgis 1994 s 1998 kztt a kutathelyek szma jelentsen cskkent. 1998-ban a kutatsi-fejlesztsi rfordtsok relrtke az 1990. vinek alig tbb mint egyharmadt rte el.
Magyarorszg az eurpai unis versenyben akkor lehet eredmnyes, ha tovbb nveli a kutatst s fejlesztst szolgl kltsgvetsi tmogatst. 1998 s 2002 kztt ezrt a kutats, fejleszts tmogatst a gdp 0,8%-rl 1,4%-ra emeltk. Idn ez 19 millird forint. Ez messze meghaladja az elmlt tz vben rendelkezsre ll sszeget.
2006-ig elrjk, hogy ngy v alatt ez az sszeg sszesen 80%-kal emelkedjen, s elrje a GDP 2%-t - gy, hogy a magnszfra egyre nagyobb mrtkben vegyen rszt a kutatsok finanszrozsban. 2006-ig mintegy 6000 fvel, 30%-kal szeretnnk nvelni a kutati ltszmot gy, hogy a nvekmny ktharmada a versenyszfrban kerljn alkalmazsra.
27. SZZADUNK KIHVSA
A vilgban zajl j civilizcis folyamat, a globalizci kihvsai szmos halaszthatatlan feladat el lltottk az 1998-ban hivatalba lpett kormnyt. Az informatika robbansszer fejldsbl add j feladatok azonban szmos lehetsget s jabb eslyeket is jelentenek ahhoz, hogy az informcis trsadalom elnyeibl minl tbben rszesljenek.
Informatikai programjaink kztt meghatroz szerepet jtszik a kzoktatsi, valamint a felsoktatsi s kutatsi intzmnyek munkjt segt hlzati infrastruktra, az risz-Sulinet-program, valamint az niif-program. A szolgltatsi minsg ugrsszer javulsnak ksznhet, hogy a hlzatok forgalma a korbbi sokszorosra emelkedett. A vidki s budapesti nagy egyetemi kzpontokat, kutatintzeteket, knyvtrakat sszekt hlzat ma mr Eurpa s a vilg lvonalba tartozik.
Az Oktatsi Minisztrium kzremkdsvel "szuperszmtgpek" is segtik a hazai felsoktatst s a magyar kutatkat. Az elmlt idszakban egy hatalmas sun-gpet adtak t, amely a vilg 500 legjobb, legnagyobb teljestmny gpe kz tartozik. Az ez ltal mkdtetett j hlzat svszlessge szzszor nagyobb, mint az eddigi. Ez az adattvitel sebessgt kzel ezerszeresre nvelte. Az ELTE-n s a Megyetemen is megkezdte mkdst egy-egy szuperszmtgp, mg tovbbi 18 plyzati ton kerl az oktatsi-kutatsi intzmnyekhez.
12 ezer kztisztviselt s 13 ezer pedaggust juttattunk ingyenesen otthoni szmtgp- s internethasznlathoz. Tbb mint 3000 civil szervezetnek sszesen tbb mint 4500 szmtgpet bocstottunk rendelkezsre. 165 j telehz s telekunyh kezdi meg a mkdst a kisteleplseken. Megkezdtk 290 knyvtr informatikai fejlesztst, ami kzel 800 ezer beiratkozott olvast rint. 200 ltalnos s kzpiskola kapott lehetsget j informatikai labor fellltsra, ezek 70%-a kisteleplsen tallhat.
2006-ig vi 10 millird forintot fordtunk arra, hogy a htrnyos helyzet trsgek is rszesljenek a tudsalap trsadalom lehetsgeibl. Biztostjuk az informatikai infrastruktra teljes, orszgos lefedettsgt. vi 15 millird forint rtkben hirdetnk informatikai plyzatokat a kis- s kzpvllalkozsok, az ptipari vllalkozsok s a szolgltat szektor szmra.
Folytatjuk a kztisztviselk s tanrok szmtgphez juttatst, s tovbbi szakmk dolgozinak biztostunk informatikai hozzfrst. j plyzatokkal segtjk az iskolk szmtgpes felszerelst. Tmogatjuk a tartalomfejlesztst. Olyan kulturlis adatbzisokat s ismeretterjeszt honlapokat hozunk ltre, melyek az sszmagyarsg tudskincst tartalmazzk.
Tovbbfejlesztjk a kormnyzati portlt (www.ekormanyzat.hu). A jvben a polgrok ezen keresztl intzhetik gyeiket az adbevallstl a gpjrmtrsig. Folytatjuk az nkormnyzatok szmtgpekkel val felszerelst. Minderre vente 10 millird forintot sznunk.
28. ESLY A FOGYATKOSOKNAK
Az ember tbb, mint kpessgeinek sszessge. A fogyatkosok az pekkel azonos mltsg emberek. Nem szabad, hogy a fogyatkossg htrnyt jelentsen a trsadalmi beilleszkedsben. A fogyatkkal lket nem szocilis helyzetk, hanem llapotuk miatt kell tmogatni, s ez a trsadalom kzs felelssge s feladata. Bszkk vagyunk arra, hogy Magyarorszg 2000-ben elnyerte a Nemzetkzi Fogyatkosgyi Djat, amely elismerte ez irny trekvseinket.
Csaknem 2200 j munkahely lteslt. Kzel 900 munkahely megszntetst akadlyoztuk meg. 2001-ben a munkagyi kzpontok szolgltatsait ignybe vev 32 ezer megvltozott munkakpessg s fogyatkos emberbl kzel 12 ezer elhelyezkedsben s kpzsben tudtunk segtsget nyjtani. A kpzsben rszt vevk szma 28%-kal, a munkba llk szma mintegy 24%-kal n.
A fogyatkosok sportjnak tmogatst az 1998. vi 31 milli forintrl 2002-re 500 milli forintra emeltk.
A tmogatsi rendszer talaktsval, a munkalehetsgek bvtsvel, a kpzs tmogatsval elrjk, hogy a megvltozott munkakpessg emberek az pekkel megegyez brrt dolgozhassanak. Ehhez llami tmogatst biztostunk. A megvltozott munkakpessgek rszre tvmunkakpzst indtunk.
2006-ig elrjk, hogy minden nagyobb teleplsen legyen olyan sportcentrum s uszoda, amely akadlymentesen hasznlhat.
III. Tisztes polgri letmd
29. AZ LET MINSGE
1994 s 1998 kztt hromnegyedre cskkent a kltsgvets egszsggyre fordtott sszege. 1998 s 2002 kztt a polgri kormny a kltsgvetsi tmogats sszegt 30%-kal nvelte. A munkltati tb-jrulk ugyanakkor 39%-rl 29%-ra cskkent.
Mg az mszp-szdsz-kormny idejn sokszor 20-30%-os gygyszerr-emelkeds apasztotta a mind kevesebbet r nyugdjakat, addig a polgri kormnynak sikerlt elrnie, hogy tbb mint msfl vig egyltaln nem emelkedtek a tmogatott gygyszerek trtsi djai. 2001 elejn pedig a kormny hrom vre szl megllapodst rt al a gygyszergyrt cgekkel, melynek ksznheten a trtsi djak emelkedsnek maximuma nem haladhatja meg az ves inflci ktharmadt. A gygyszati segdeszkzk kztt ktszzzal tbb j termket tmogatunk, mint az elz kormnyzati ciklusban. Helyrelltottuk a fogmegtart kezelsek ingyenessgt. Ingyeness vlt az influenza elleni vdolts az idsek s veszlyeztetettek szmra. Megszletett az j krhztrvny.
Megtrtnt a hziorvosi krzetek magnostsa. Kvetkez lpsknt 2001-tl a hziorvosoknak, a hzi gyermekorvosoknak s az alapelltst biztost fogorvosoknak lehetsgk nylik akr 100 ezer forint/h eszkz- s ingatlanhasznlati tmogatshoz jutni. Az gy beszerezhet korszer egszsggyi eszkzk megknnytik feladatuk vgzst, a betegek pedig jobb krlmnyek kztt kaphatnak elltst. A hziorvosok ma mr kedvez felttelekkel juthatnak hitelhez. A hziorvosi terleti kiegszt djazs 4-11-rl 26-43 ezer forintra emelse jobban ellenttelezi a hziorvosok gpkocsihasznlatnak kltsgt.
Intzmnyek tszervezsre, plet- s eszkzkorszerstsre, a szakorvosok s szakdolgozk brnek emelsre 2006-ig sszesen 606 millird forint pluszpnzt ramoltatunk az egszsggybe.
Szmos j szrprogram indul a Npegszsggyi Program keretben. Clunk a polgrok egszsges letkiltsnak javtsa, a vrhat letkor meghosszabbtsa. A 2010-ig szl Npegszsggyi Programmal megteremtjk annak feltteleit, hogy a frfiak letkora legalbb ngy, a nk letkora legalbb hrom vvel meghosszabbodhasson.
30. A MOZGS RMRT
A polgri letvitelhez hozztartozik a sportols lehetsge. Ez nyjt eslyt egszsgnk, j kzrzetnk biztostsra. Ezrt az elmlt ngy vben tbb mint hromszor annyi pnzt fordtottunk a sportra, mint a szocialista kormny. Ntt az egszsges letmdot vlasztk szma: ma a 15 s 29 v kztti fiatalok ktharmada rendszeresen sportol.
Ma 30 ezer gyermek ismerkedik a labdargssal 800 szakember segtsgvel. 80 teleplsen s vonzskrzetben pl vilgtott fves s mfves plya a futballutnptls nevelsre. A Nemzeti Atltikai Programban 60 ezer gyermek vesz rszt. Tovbbi 13 sportgban sportplyk ptsvel s sportfelszerelssel ezer gyermeknek s edziknek nyjtunk tmogatst. A legkisebbek szmra az elmlt ngy vben kzel flezer jtszteret ptettnk vagy jtottunk fel. 2002-ben elkszl az j Budapest Sportcsarnok, Eurpa egyik legkorszerbb fedett arnja.
2006-ig elrjk, hogy minden megyei jog vrosban legyen modern uszoda, amelynek ptst, mkdst a kormny s az nkormnyzatok egyttmkdse szavatolja. Olyan uszodkat kell ptennk, amelyek ppgy szolgljk a versenyszer sport, mint az p s fogyatkkal l emberek egszsgmegrzst. 150 tanuszodt ptnk szerte az orszgban.
2006-ig tovbbi 6 korszer, sportolsra s szabadids tevkenysgre alkalmas, egsz vben zemel fedett jgplyt ptnk. Elrjk, hogy rginknt legalbb egy 6-10 ezer ft befogadni kpes, fedett, tbbfunkcis sportcsarnok lljon rendelkezsre, amely segtsget nyjt a ltvnysportok, csapatsportok fejldshez. Az iskolai tornacsarnokok ptsre j programot hirdetnk meg: 2006-ra minden iskolnak lesz tornaterme. A magyarorszgi teleplseken 500, a gyermekek biztonsgt szem eltt tart, j, modern jtsztr pl.
2006-ig feljtjuk a Npstadiont s a krnyez ltestmnyeket: a Nemzeti Sportcsarnokot, az Olimpiai Csarnokot s a Kisstadiont. A stadionrekonstrukcis program keretben 38 stadion jul meg 2001-2003-ban.
31. A KRNYEZET EGSZSGE
A Fidesz - Magyar Polgri Prt szmra dnt krds krnyezetnk s a termszet vdelme. A jv gazdasga csak a fenntarthat fejlds keretei kztt mkdhet egszsgesen.
Jelenleg hat vrosban, Budapesten, Dunajvrosban, Sopronban, Nyregyhzn, Salgtarjnban s Szekszrdon pl tisztt, 2001-ben Veszprmben, Budapesten s Szegeden indult fejleszts. Kzel 270 millird forint rtkben tbb mint 400 teleplsi szennyvzberuhzs van folyamatban. Tbb mint 3 s fl milli polgr rszre biztostottak a krnyezetkml hulladkleraks felttelei.
A Hortobgyi Nemzeti Park s a Fert-t a vilgrksg rszv vlt. Megnylik az rsgi Nemzeti Park.
J esly van arra, hogy a megkezdett munknak ksznheten 2003-ban Szatmr-Bereg trsgben jabb nemzeti parkot avathatunk. Ezzel haznk terletnek 10%-a lesz nemzeti park, amivel elrjk az eurpai unis tlagot. Kialaktjuk az erdei iskolk rendszert, hogy gyermekeink maguk tapasztaljk s tanuljk: a termszet rtk, ltnk elengedhetetlen s ptolhatatlan felttele.
2006-ig jelents hulladkgazdlkodsi s szennyvzkezelsi beruhzs indul meg a Duna-Tisza kzn, a Saj-Bdva vlgyben, a Tisza-tnl, Pcsett s Sopronban.
Magyarorszg Teleplsi Szennyvz-elvezetsi Nemzeti Programja keretben 2012-ig 2500 km szennyvzelvezet csatorna pl meg, s gy a laksok csatornval val elltottsga 60%-osra nvekszik. Ezzel prhuzamosan, az Eurpai Uni strukturlis alapjainak tmogatsval s az llam trsfinanszrozsban folytatdik s felgyorsul a nagyvrosi s trsgi szennyvztiszttk ptse.
32. A KULTRA VILGA
Polgri jv csak az egyni s kzssgi rtkek megrzsn s tiszteletn alapulhat. A kultra a nemzeti kzssg fennmaradsnak alapja. A kultrban leljk meg mindazt, ami bennnk kzs, s azt is, amiben klnbznk.
Szz ve nem ramlott ennyi pnz a kultrba, mint a millenniumi vben. Tbb szz memlket jtottunk fel rszlegesen vagy teljesen. 1000 kztri szobrot lltottunk vagy jtottunk fel. 2800 ktet jelent meg kormnytmogatssal, s kzel 50 film kszlt. A millennium megnneplse ismt kzel hozta egymshoz az embereket. Teleplsek ezrei jrultak hozz rendezvnyeikkel az nnep mltsghoz. Kzel szz, 1994 s 1998 kztt bezrt kultrhz, mveldsi hz nylt jra. A knyvtri ltogatk szmra ingyeness tettk a helyben olvasst.
Tbb szz templom ptsvel s feljtsval a hvek s a trsadalom egsznek jogos elvrsait teljestettk. Otthont teremtettnk a kultrnak, amikor megerstettk a nemzeti intzmnyeket. Elkszlt a Nemzeti Sznhz.
2006-ig vgrehajtjuk a mzeumi intzmnyrendszer tfog megjtst. J alkalmat knl erre, hogy 2002-ben emlkeznk Szchnyi Ferencre, aki ppen 200 esztendeje alaptotta Nemzeti Mzeumunkat. 2006-ig elrjk, hogy a jelenlegihez kpest a teljes gyjtemnyllomny ktszer akkora hnyada vljon a ltogatk szmra hozzfrhetv. 2010-ig a teljes raktri llomny - digitlis formban - is elrhetv vlik. A knyvtri fejleszts f irnyt a kisteleplsekre koncentrljuk, hogy informatikai fejlesztsekhez juthassanak hozz.
Az j Nemzeti Sznhz krl Millenniumi Vroskzpontot ltestnk. Itt lesz a Hagyomnyok Hza, a nemzet kulturlis hagyomnyainak otthona. Helyet kap a Modern Magyar Mvszetek Mzeuma s a Nemzeti Koncertterem, amely mlt krlmnyeket teremt majd a Nemzeti Filharmonikus Zenekar s nekkar szmra is. A Budai Vigadban Rgi Zene Kzpontot lltunk fel, s 2006-ig ltrehozzuk a Kortrs Zenei s Informcis Kzpontot.
33. A HIT A LEGSZEMLYESEBB KZGY
Az egyhzak hitleti, oktatsi s karitatv tevkenysge nlklzhetetlen egy polgri trsadalomban. A mai globalizld vilgban klnsen fontos a trtnelmi egyhzak kzssgeinket sszetart, eurpai s polgri rtket is kzvett szerepe.
Megsznt az llami s egyhzi intzmnyek kztti klnbsgttel az oktats s az egszsggy terletn: ma mr ugyanaz az llami tmogats illeti meg ket.
A trtnelmi egyhzakkal trtn megllapodsok megktsvel hossz tvra biztostottuk az egyhzak llamtl val fggetlen mkdsnek feltteleit. Ugyanakkor nem tettnk le arrl a szndkunkrl, hogy hatrozottan fellpjnk a trsadalomra s egynre egyarnt veszlyes olyan csoportokkal szemben, amelyek visszalnek az egyhzi sttussal, s nem hitleti, hanem gazdasgi clokra hasznljk az egyhzi fggetlensget.
A Fidesznek szndka, hogy a hzassgktseknl is rvnyeslhessen a polgr szabadsga. Ezrt - ms orszgokhoz hasonlan - szeretn, ha Magyarorszgon az llam rvnyesnek ismern el az egyhzi eskvi szertartst, s akik egyhzi szertarts szerint esksznek, ne legyenek knyszertve egy msik eljrs lefolytatsra. Trvnyben rgztjk a vallsos emberek egyenlsgt a tekintetben, hogy az rarendben a hitoktatst a vdett idben tartsk gyermekeik szmra. Biztostjuk a polgrok jogt ahhoz, hogy a krhzakban egyhzi lelki tmaszban rszesljenek.
34. A POLGRI KZSSGEK EREJE
Polgrknt lni, polgrknt gondolkodni csak ott lehet, ahol a kzs gondokrl egytt dntenek, ahol a kzgyeket kzsen intzik, s ahol a kzssgi szolgltatsok mindenkit szolglnak. A polgrr vlsban, mindennapi kultrnk gyaraptsban fontos szerepet tltenek be az ntevkeny polgri kzssgek.
1997-ben az mszp-szdsz-kormny 62 millird forintot juttatott a civil szfrnak. 2001-ben a polgri kormny ennek hromszorost, 178 millird forintot biztostott e szervezetek mkdshez s klnbz programok szervezshez.
1998 s 2002 kztt kzel hromezer ingatlant biztostottunk mintegy tezer polgri kzssg szmra. Plyzat tjn 1,6 millird forint rtkben tbb mint hromezer szmtgphez jutottak. 1998 ta minden megyeszkhelyen ltrehoztuk a Civil Hzakat, melyek az orszg 47 ezer civil szervezetnek biztostanak infrastrukturlis htteret.
2006-ig meghromszorozzuk a Civil Hzak szmt. gy mg gyorsabban s mg egyszerbben jutnak informcihoz, segtsghez a kisebb teleplseken mkd civil szervezetek.
Az orszg minden nagyvrosban mobil oktatsi kzpontokat hozunk ltre, amelyek segtsget nyjtanak szakemberek kpzshez, elsegtve a kzlet feletti civil kontroll ersdst. 2006-ig minden felsfok oktatsi intzmnyben akkreditlt civil szakemberkpzst indtunk el, melyhez megfelel sztndjprogramot rendelnk.
35. BUDAPEST
Budapest nem pusztn az orszg fvrosa, hanem a krnyez teleplsekkel egytt kzel 3 s fl milli embernek munkt ad kzpont. Hatalmas vros hatalmas lehetsgekkel.
1998 s 2002 kztt a polgri kormny kzel 200 millird forinttal tmogatta a vros s az orszg szmra fontos beruhzsokat. Hossz vek huzavoni utn megplt a Nemzeti Sznhz a Duna mellett. Az Erzsbet tren ma park vrja az embereket. Eurpai viszonylatban is egyedlll park s egyben kulturlis kzpont jtt ltre az egykori Ganz-gyr helyn: a Millenris. A Npligetben j tvolsgi buszplyaudvar plt. Elkszlt a Dl-pesti Szennyvztisztt. j pletek emelkedtek a Lgymnyosi Egyetemi Kzpontban. pl a Kardiolgiai Intzet Gyermekkzpontja, s korszerstjk a Nemzeti Mzeumot. 2002 vgre felpl az j Budapest Sportcsarnok.
Eurpa ms vrosaihoz hasonlan mr 2003-tl lehetsg nylik Budapesten a klnbz szolgltatk ltal ltrehozott tarifakzssg alkalmazsra. Ez egysges brletrendszert jelent, belertve az elvrosi vasutakat s a Budapest hatrt tlp buszokat is. Ezzel mintegy 3,5 milli ember szmra vlik a kzlekeds megszervezse knnyebb. 2003-tl megkezddik a Csepeli Szabadkikt fejlesztse.
2006-ig jabb 250 millird forint ll rendelkezsre arra, hogy a fvrosi kzlekeds helyzetn jelentsen javtsunk. Megpl az m0-s autplya szaki, dli s keleti vonala, az m0-s szaki hdja. Fejlesztjk az elvrosi vasutakat. A kerleti fldutak burkolsra 20 millird forintot kltnk. 50 millird forint jut a Ferihegyi repltr fejlesztsre. Budapestet s Esztergomot HV kti ssze. Feljtjuk a Npstadiont s krnykt. Befejezzk a Budai Vr s a Mtys-templom rekonstrukcijt. Megpl a Millenniumi Vroskzpont, az orszg j kulturlis fellegvra.
36. OLIMPIA
Mindannyiunk rgi lma, hogy mlt mdon mutassuk meg a vilgnak, mire vagyunk kpesek mi, magyarok. Az olimpia nem csak s nem elssorban sportesemny. De mg csak nem is kizrlag gazdasgi esemny. Az olimpia a nemzet felemelkedst segt s ehhez a szksges lpseket rendszerbe foglal program. Magyarorszg nem nagy terlet orszg, gy minden rgi kzvetetten s kzvetlenl is rszesl az olimpibl.
Mintegy 3000 millird forint szksges a 2012. vi olimpiai jtkok megszervezshez. Ennek felt a magyar llam vllalja magra. Msik jelents rszt a klfldi s belfldi magnforrsok biztostjk. Az Eurpai Uni pnzalapjai is megnylnak az infrastrukturlis fejlesztsek kapcsn.
Az olimpia megrendezse eddig nem ltott tvlatokat nyit meg Magyarorszg polgrai eltt. Elrehozza az utak, a vasutak s repltri beruhzsok beindtst. j szllodk, konferenciakzpontok, sportltestmnyek ptst sztnzi. Munkahelyek tzezreit hozza ltre. Megjul a tmegkzlekeds, fejldik az informatika, a telekommunikci, teljes krv vlik a csatornahlzat s a szennyvztisztt rendszer.
Mindaz, aminek megoldst, megptst, megteremtst egybknt is el kell vgeznnk, ebben a nagyszer kzs elkpzelsben j rtelmet nyer.
IV. A polgrokat szolgl llam
37. MAGYARORSZG EURPA SZVBEN
Magyarorszg polgrai magyarok s eurpaiak kvnnak lenni. Ez felel meg a ma lk akaratnak, ez ad rtelmet az elmlt vtized kzs erfesztseinek. Ez kvetkezik jelents mltra visszatekint polgri hagyomnyainkbl, ez van sszhangban millenniumt nnepl llamunk 1000 esztends rtkeivel.
1998-ban a polgri kormny kezdte meg a csatlakozsi trgyalsokat az Eurpai Unival. Mra a trgyalsi fejezetek tbb mint hromnegyedt lezrtuk. Elrtk, hogy az Eurpai Uni ltal ksztett orszgjelentsek elismerik: Magyarorszg az els krben csatlakozik az unihoz.
1998 s 2002 kztt Magyarorszgon megvalsult az Eurpai Uniban elfogadott s elvrt hatrrizeti rendszer kiptse, a szemlyek, valamint a gpjrmvek ellenrzse s regisztrlsa a Schengeni Egyezmny kvetelmnyei szerint.
Az Eurpai Unihoz val csatlakozsban a polgrok szava a dnt. Ezrt npszavazssal erstjk meg az unis csatlakozst.
Unis csatlakozsunk utn a mai tagorszgok tbbsgben a magyar polgrok korltlanul vllalhatnak majd munkt. A magyar termfldet sikerlt megvdennk, klfldi szemly vagy cg nem vsrolhat magyar termfldet. 2006-ig dnthetnk arrl, hogy belpnk az eur pnzgyi rendszerbe. Ez esetben megsznik a magyar forint, s helyt Magyarorszgon is az eur veszi t.
A magyar gazdasg nvekedsi teme 2001-ben meghaladta az EU-orszgok tlagnak ktszerest. Relis clknt tzhetjk ki, hogy 2015-re elrjk az Eurpai Uni tlagos fejlettsgi szintjt.
38. FELELSSG A MAGYAR NEMZETRT
A magyar llam s a nemzet hatrai nem esnek egybe. Ez fokozott felelssget r Magyarorszgra.
Kiptettk a magyar-magyar sszefogs intzmnyrendszert. A Magyar lland rtekezlet (MRT), a hatron tli magyar szervezetek, a magyarorszgi parlamenti prtok, valamint a magyar kormny kzs s hiteles fruma. Megalkottuk a sttustrvnyt, amely a magyar nemzet hatrokon tvel jraegyestst szolglja. Ez a siker tln az orszghatrokon. A trvny elsdleges clja, hogy a hatron tli magyarok szlfldjkn magyarknt maradhassanak meg. Ennek a krnyezetnkben rgta feszt problmnak a megoldsa segt abban, hogy a trsg stabilitsa nvekedjk. Ez knnyebb teszi haznk s a szomszdos llamok csatlakozst az euroatlanti szervezetekhez.
Hossz, de szinte vita utn az erdlyi magyarsg helyzete rendezdtt a Romnival kttt megllapodssal. Mr eddig is tbb mint szzezren ignyeltk a magyarigazolvnyt, s az rdeklds egyre fokozdik.
Tmogattuk a hatron tli magyar kzssgek nll oktatsi s kpzsi rendszernek kiptst. A legnagyobb ltszm hatron tli kzssg szmra segtettk az nll Erdlyi Magyar Tudomnyegyetem jraindtst.
A Fidesz jvkpe a magyar nemzet tbbszint integrcijban gykerezik. A nemzeti integrci megteremti a lehetsget, hogy a sttustrvny keretben a magyar llam szemlyre szl kzssget vllaljon a hatron tli magyarokkal.
39. BIZTONSG S VDELEM: NATO
Az orszg vdelmi kpessge biztonsgunk zloga, ami garancit nyjt haznk demokratikus, polgri fejldshez. Ez a biztonsg kt pillren nyugszik: a magyar nemzet nerejn s az euroatlanti integrcin, a nemzetkzi egyttmkdsen. Magyarorszg katonai biztonsga szzadokra visszatekintve nem volt olyan szilrd, mint lett a nato-hoz val csatlakozssal. Megkezddtt a rendszervltozs ta halogatott haderreform. Relrtken nvekedett a vdelmi kltsgvets, megvltozott a hader szerkezete, s talakult terleti elhelyezkedse. Elindult az elavult eszkzk cserje. Az jak beszerzsnl elnyt lveznek a magyar kszts termkek.
6 hnapra cskkent a sorkatonai szolglat ideje 2002. janur 1-jtl, ami sszhangban van mind a honvdsg szksgleteivel, mind a csaldok rdekeivel. 15 hnaprl 11 hnapra mrskldtt a polgri szolglat ideje. A ktgyermekes apk mr menteslnek a sorktelezettsg all.
Legalbb 50%-kal ntt a hivatsos katonk jvedelme 2002. janur 1-jtl minden llomnycsoportban. A kidolgozott karriermodell biztonsgot nyjt a kiszmthat elmenetelhez, s lehetsget teremt a civil letbe val esetleges ksbbi zkkenmentes tlpsre is.
A mintegy tzves haderreform egyik fontos clja, hogy a Magyar Honvdsg tisztn professzionlis haderv alakuljon. Ugyanakkor Magyarorszg hossz tvon nem mondhat le arrl, hogy az egszsges fiatal frfiakat kikpezzk az alapvet katonai ismeretekre, hogy kpesek s kszek legyenek fegyveresen rszt venni a haza vdelmben, ha a szksg gy kvnn.
A kt egymsnak ltszlag ellentmond trekvst a Nemzetrsg mint j fegyveres er ltrehozsa oldhatja fel. A Nemzetrsg az nkntessg alapjn szervezd tartalkos-utkpzst, tovbb a katasztrfaelhrtsban val rszvtelt is feladatul kapja.
Tovbb folytatjuk a hivatsos llomny tagjainak otthonhoz juttatst: tezer lakst biztostunk rszkre.
40. KISEBB ORSZGGYLS
A magyar polgrok tovbbra sem rtik, hogy mirt van szksg csaknem ngyszz fs parlamentre. Ez a ltszm nemzetkzi sszehasonltsban arnytalanul magas az orszg terlethez s llekszmhoz kpest.
A Fidesz - Magyar Polgri Prt mr 1998 eltt is s kormnyra kerlse utn is javasolta a kpviseli ltszm nagyarny cskkentst. Javaslata azonban a parlamentben nem kapott elg tmogatst.
Tovbbra is kitartunk azon javaslatunk mellett, hogy az Orszggyls ltszma jelentsen cskkenjen. Ez javtan a kpviseli munka hatkonysgt, gyorstan s olcsbb tenn a trvnyhozst.
41. A JOG EREJVEL
A jogszablyok feladata, hogy a trvnyessg kereteit rgztsk. Az llam csak ttekinthet s vgrehajthat jogszablyok mellett vrhatja el azt, hogy a polgrok valban betartsk azokat.
A polgrok lett korbban gyakran tl sok s indokolatlanul vltoz jogszably neheztette. Az elmlt ngy vben kzel 3000 felesleges jogszablyt helyeztnk hatlyon kvl, belertve a trvnyeket, kormny- s minisztriumi rendeleteket s hatrozatokat. Ltrejtt az Orszgos Jogsegly Szolglat, amely a jogszablyok rtelmezsben segt a polgroknak.
A kvetkez ciklus legfontosabb feladata a hatlyos alkotmny ttekintse s az eurpai unis csatlakozs miatt is szksges jelents mdostsa.
j, a mostaninl tfogbb kr polgri trvnyknyvre van szksg. Az emberi mltsgot, a szemlyisgi jogokat a jelenleginl hatkonyabban kell vdennk.
Az j bntet trvnyknyv (Btk.) megrzi a polgri kormny bntet jogpolitikjnak szigort. Megjult szemllete nem annyira a bnelkvetk jogainak biztostst, hanem a bncselekmnyek ldozatainak rdekt, helyzetk javtst lltja kzppontba.
Alapvet trvnyeink megalkotsa lehetsget ad szmos jabb elavult, felesleges jogszably hatlyon kvl helyezsre. Ezzel a jogrendszert egyszerbb s egysgesebb, a jogalkalmazst pedig kvetkezetesebb tesszk.
42. RENDRSG A POLGROKRT
A rendrsg megerstse a kzbiztonsg alapja. Magyarorszg olyan korszakba lpett, hogy az llamot, s azon bell is a rendrsget, nem ellenflnek tekintik a polgrok, hanem a sajt biztonsguk rdekben szksges jnak.
Els lpsknt kifizettk a rendrsg Horn-Kuncze-kormny ltal felhalmozott 4,5 millirdos adssgt. Jelentsen emeltk a rendrk fizetst. 2001-2002-ben kzel 400 rendrlakst adtunk t.
A szigorbb trvnyek s a hatkonyabb bnldzs kvetkeztben sikerlt jelentsen visszaszortanunk a bncselekmnyek szmt. Mg 1998-ban az ismertt vlt bncselekmnyek szma tbb mint 600 ezer volt, addig 2001-ben ennek mr csak alig tbb mint hromnegyede, 465 ezer. Jelents pozitv vltozs az is, hogy cskkent a kzterleteken s a szervezetten elkvetett bncselekmnyek szma, egyre kevesebb a betrses lops, s mintegy egyharmadval cskkent az autlopsok szma.
A rendrsg munkjnak elismertsge javult, s eleget tett azoknak a kvetelmnyeknek, amelyek az Europol-tagsg elrshez szksgesek. gy tagjai lettnk az Eurpai Uni rendri szvetsgnek. A szervezett bnzs elleni fellps elsegtsre ltrejtt a Szervezett Bnzs Elleni Koordincis Kzpont, amely tz klnbz szervezet adatait gyjti s elemzi, ezzel nyjtva segtsget a bnszervezetek felszmolshoz.
2006-ig mintegy 2000 j rendr lp szolglatba. 2000 jrrautt cserlnk le. Ezzel elrhetv vlik, hogy a rendrk a jelenlegi kivonulsi id fele alatt rkezzenek a helysznre. Folytatdik a rendrk otthonteremtsnek tmogatsa: 2006-ig tovbbi 1500 laks pl szmukra. Azoknak az nkormnyzatoknak, ahol a technikai felttelek adottak, csak a szemlyi llomny hinyzik, a Belgyminisztrium rendrt biztost.
43. HATKONY IGAZSGSZOLGLTATS
A kilencvenes vekben sajnos szinte hozzszoktunk, hogy a pereskeds akr vekig is elhzdhat. Pedig ha sokig ksnek az tletek, n a jogbizonytalansg s az nbrskods veszlye. A polgri kormny ezrt igyekezett mindent megtenni, hogy felgyorstsa a brsgi eljrsokat.
Ezrt 900 milli forint tbbletpnz jutott a brsgok szemlyi llomnynak fejlesztsre. 740 fvel nveltk a brsgok sszltszmt. Megtrtnt a brk munkjnak tehermentestse. Ms, helyi brsgok mellett 2002-ben tbb millird forint rtkben feljtjuk a Pest Megyei Brsg plett.
Az tletek vgrehajtsa gyorsabb s kiszmthatbb lett.
Az elmlt ngy v eredmnyei ellenre a polgrok mg mindig gyakran rzik gy, hogy gyket indokolatlanul kslekedve brljk el. Ezrt trvnyt alkotunk arrl, hogy a jvben az a peres fl, aki gy rzi, hogy gye a kelletnl jobban elhzdik, a felettes brsghoz fordulhat. Ez megvizsglja, hogy az eljr brsg megtett-e mindent azrt, hogy a pert a lehet legrvidebb id alatt lezrjk. Ha mulaszts trtnt, hatridt tz ki annak ptlsra.
Lehetv tesszk, hogy a felek jogvitjukat gynevezett kzvett el terjesszk. Ez a gyors s olcs eljrs mindkt rintett szmra elkerlhetv teszi a lass s drga pereskedst. A prtfog gyvdi s kirendelt vdi intzmny korszerstsvel biztostjuk, hogy a szegnyebb sorsak se szenvedjenek htrnyt jogaik rvnyestsben.
44. TISZTA VIZET A POHRBA
A korrupci visszaszortsa napjainkban a vilg sszes llamban az egyik legfontosabb feladat. A szocialista kormnyzat nem lpett fel kell hatrozottsggal a korrupci ellen, mert az mszp-szdsz-kormny volt a magyar trtnelem legkorruptabb kormnya.
Haznk 1999-ben csatlakozott az ensz Korrupciellenes Globlis Programjhoz. Ma az ensz a magyar korrupciellenes programot tekinti a mintapldnak. Ez hrom fontos elembl ll. A korrupcis csbts cskkentse rdekben jelentsen emelkedtek a kzszfrban dolgozk brei. Ugyanakkor az ellenrizhetsg rdekben mintegy 100 ezer em